Specjalizacje, Kategorie, Działy

Ryzyko raka piersi u kobiet z mutacją BRCA 1 inne niż z BRCA 2 w razie usunięcia jajników

Udostępnij:
Kategorie: Pierś
Działy: Varia Aktualności
Wyniki dużego badania prospektywnego sugerują, że usunięcie obu jajników redukuje ryzyko przedmenopauzalnego raka piersi u kobiet z mutacją genu BRCA 2, ale już nie z mutacją BRCA 1.
Jak cytuje Reuters dr. Stevena Naroda z Women’s College Research Institute and Hospital w Toronto (Kanada), przedmiotem toczącej się debaty jest to, czy obustronne usunięcie jajników redukuje ryzyko raka piersi u kobiet z mutacją BRCA 1 lub BRCA 2, czy też nie. W celu zgłębienia zależności, badacze przeanalizowali przypadki 3,7 tys. kobiet z mutacją BRCA 1 lub BRCA 2 bez historii nowotworu, z nietkniętymi chorobowo piersiami, odnośnie których mieli informację na temat ooforektomii: 1552 kobiet, które miały usunięte jajniki i 2170, które nie zostały poddane tej operacji. Kobiety obserwowano dopóki nie została postawiona diagnoza raka piersi, wykonana profilaktyczna obustronna mastektomia lub dopóki nie nastąpiła ich śmierć.
Podczas średniego okresu obserwacji 5,6 lat, zostało zdiagnozowanych 350 nowych pierwotnych nowotworów piersi. Z tej liczby 143 ( 41 procent) kobiety poddane zostały operacji usunięcia jajników przed diagnozą raka piersi.
Roczna zapadalność na raka piersi wyniosła 1,7 procent z podobnymi szacunkami u kobiet po i bez ooforektomii. Wśród kobiet z mutacją BRCA 1 lub BRCA 2 zabieg nie był związany z ryzykiem raka piersi w porównaniu do kobiet, które operacji nie przeszły. Dostosowany do wieku wskaźnik ryzyka HR wyniósł 0,91 a ryzyko wielu zmiennych – 0,89.
Po dokonaniu podziału według statusu mutacji BRCA, roczna zapadalność na raka piersi wyniosła 1,7 procent dla BRCA 1 i 1,5 procent dla BRCA 2. Dostosowany do wieku HR związany z ooforektomią wyniósł 0,96 dla BRCA 1 i 0,65 dla BRCA 2. Po dokonaniu podziału ze względu na wiek postawienia diagnozy, operacja usunięcia jajników nie była istotnie związana z ryzykiem raka piersi przed 50 rokiem życia u kobiet z mutacją BRCA 1 (HR 0,79). Dla kontrastu ooforektomia była związana ze statystycznie istotną 82-procentową redukcją diagnoz raka piersi przed 50 rokiem życia u kobiet z mutacją BRCA 2 (HR 0,18), ale nie chroniła przed diagnozą nowotworu po 50-tym roku życia (HR 1,20). Jednakże to bazuje jedynie na trzech przypadkach z grupy operowanych z rocznym ryzykiem na poziomie 0,5 procent – podkreślają badacze.
Badacze dysponowali informacjami na temat statusu receptora estrogenowego ER dla 41 z 57 kobiet z mutacją BRCA 2. Efekt ochronny ooforektomii z ER-pozytywnym był bardzo silny w grupie kobiet w wieku przed 50-tym rokiem życia (HR 0,10). Badacze nie mieli tylu danych, aby ocenić efekt u kobiet z ER-negatywnym.
Zdaniem badaczy ich próba stanowi największe badanie prospektywne oceniające rozmiar ochrony związanej z usunięciem jajników u kobiet z mutacjami BRCA i ma ważne implikacje kliniczne.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.