ONKOLOGIA
Płuco i opłucna
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Ścieżka diagnostyczna w nowotworach płuca – kompetencje i finansowanie na różnych poziomach świadczeń opieki zdrowotnej

Udostępnij:
Zapraszamy do zapoznania się z poniższym raportem, który w uproszczony, ale zarazem kompleksowy sposób przedstawia ścieżkę diagnostyczną w nowotworach płuca.
Rak płuca jest w Polsce najczęściej występującym nowotworem złośliwym i pierwszą przyczyną zgonów nowotworowych, stanowi — odpowiednio u mężczyzn i kobiet — około 20% i 10% nowotworów oraz jest przyczyną mniej więcej 30% i 17% zgonów spowodowanych przez nowotwory (w ostatnich latach — odpowiednio 16 000 i 7500 rocznie). Tylko 13,5% chorych na raka płuca w Polsce przeżywa 5 lat od rozpoznania.

W powszechnej opinii szansą na uzyskanie lepszych wyników przeżywalności pacjentów jest możliwie jak najwcześniejsza i szybka diagnostyka dającą szansę na szybkie rozpoczęcie leczenia. Niestety mimo zmian organizacyjnych w udzielaniu świadczeń onkologicznych, wdrożenia szybkiej ścieżki diagnostycznej, efekty w postaci poprawy wskaźników zdrowotnych nie są widoczne. Wydaje się, że podstawowymi przyczynami pozostają niewłaściwa koordynacja działań diagnostycznych i „przepływu” pacjenta pomiędzy rodzajami świadczeń, opóźnione kierowanie na szybką ścieżkę diagnostyczną, niedotrzymywanie terminów realizacji poszczególnych etapów diagnostyki i terapii.













Pełny raport do pobrania poniżej:
Ścieżka diagnostyczna w nowotworach płuca.pdf

Kompetencje lekarzy – udział w diagnostyce nowotworów płuca.pdf
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.