Specjalizacje, Kategorie, Działy
Tomasz Paczos/Senat

Senat – macierzyństwo i choroba nowotworowa ►

Udostępnij:
W piątek odbyła się debata Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia na temat rodzicielstwa osób z chorobą nowotworową. - Dotyczy to jednej na tysiąc ciąż, więc statystycznie niewielu, ale to ogromny problem młodych ludzi – mówiła prowadząca dyskusję senator Agnieszka Gorgoń-Komor.
300 ciężarnych rocznie
Jak przekonywał w czasie dyskusji prof. Mirosław Wielgoś, konsultant krajowy ds. perinatologii, w przestrzeni publicznej istnieje niesłuszne przekonanie, że nowotwór w czasie ciąży to rzadkość.

- Problem nowotworów złośliwych w czasie ciąży dotyczy 0,1 proc. wszystkich ciąż. Wydaje się, że to niewielka liczba. W przeliczeniu jednak na konkrety oznacza to, że jedna kobieta ciężarna na tysiąc boryka się z tym problemem. Jeżeli w Polsce mamy ponad 300 tys. porodów to ponad 300 ciężarnych każdego roku ten problem dotyczy. To nie jest mała liczba i nie jest to problem marginalny. Poza tym nie jest to także jedynie problem medyczny, ale również socjalny i psychologiczny – mówił prof. Wielgoś.

- Pamiętajmy o tym, że pojęcie „nowotwory złośliwe” związane z ciążą obejmuje cały okres ciąży oraz 12 miesięcy po porodzie, o czym troszkę zapominamy. Właśnie ten okres 12 miesięcy po porodzie, to jest większość przypadków nowotworów związanych z ciążą – 50-70 proc. – dodał.

Jak wskazał ekspert najczęstsze nowotwory u ciężarnych to rak piersi, rak szyjki macicy, choroby krwi, czerniak i rak tarczycy. `Odpowiedział na pytanie — dlaczego tych nowotworów w ciąży dzisiaj jest więcej niż kiedyś?

- Przede wszystkim dlatego, że mamy większą wykrywalność nowotworów. Prawidłowo prowadzona ciąża to 10 wizyt, wiele różnych badań krwi, badań obrazowych i wywiad, co pozwala nam nowotwory lepiej wykrywać. Niestety ciąża sprzyja rozwojowi nowotworu, chociażby przez to, że jest wzmożona angiogeneza i lepsze ukrwienie narządów, co jest czynnikiem temu sprzyjającym. Równocześnie napotykamy na liczne trudności diagnostyczne. Zarówno ciężarne kobiety, jak i sprawujący nad nimi opiekę nieodpowiednio interpretują objawy chorobowe, przypisując im charakter ciążowy – mówił prof. Wielgoś, dodając, że wielu też lekarzy ma opory w zlecaniu różnego rodzaju badań bardziej inwazyjnych w ciąży.

Nagranie z posiedzenia komisji w całości do obejrzenia poniżej.Transmisji nie można obejrzeć na niektórych telefonach komórkowych.

Skala problemu coraz większa
Jak wskazywał ekspert, epidemiologia na całym świecie pokazuje no, że istnieje wzrost zachorowań na nowotwory u kobiet w ciąży. Po pierwsze to efekt opóźnionego macierzyństwa, po drugie efekt rozwoju cywilizacyjnego i związanym z tym procesem chorób.

- W leczeniu nowotworów złośliwych u ciężarnych musimy wziąć różne aspekty pod uwagę, także dylematy moralne. Musimy stanąć przed wyborem czy kontynuować ciążę, czy ją zakończyć, czy leczyć pacjentkę w czasie ciąży różnymi metodami, które nie zawsze są dla tej ciąży korzystne, czy odwlec leczenie do czasu po porodzie, niestety, licząc się z tym, że tracimy czas – podkreślał prof. Wielgoś. - Musimy czasami decydować czy naszym priorytetem jest zdrowie matki czy zdrowie dziecka. I to nie jest nasza decyzja, tylko zwykle pacjentki, bo nie możemy działać wbrew jej woli. Naszym obowiązkiem jest informować pacjentkę i przekazywać jej rzetelne, obiektywne informacje. To nie my podejmujemy decyzje.

Jak wskazywał ekspert, wszystkie metody leczenia nowotworów w populacji ogólnej mają też zastosowanie w okresie ciąży, mimo że nie wszystkie są dla ciąży idealne. – To kierujemy się często zasadami „mniejszego zła” i „większych korzyści”.

Prof. Wielgoś przypomniał, że już siedem lat temu opublikowano stanowisko, opracowane pod egidą Polskiego Towarzystwa Opieki Ginekologicznej i Onkologicznej, dotyczące onkoferdility, mające na celu zachowanie płodności. Ukazały się też wspólne rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i Polskiego Towarzystwa Onkologicznego dotyczące postępowania w ciąży z chorobą nowotworową. Podkreślał, że nie jest to temat nowy, ale trzeba o nim mówić i rozwijać.

W czasie ciąży pacjentki leczy się na wszystko
Elżbieta Helena Wojciechowska-Lampka, specjalistka onkologii klinicznej w Narodowym Instytucie Onkologii, zajmująca się leczeniem nowotworów osób w ciąży od 30 lat, podkreślała, że w Polsce najbardziej rozpoznawalne i najczęstsze są nowotwory piersi w ciąży, nowotwory ginekologiczne, chłoniaki i białaczki.

- Nie mamy jako ginekolodzy i onkolodzy, jako wspólna grupa, jeszcze rejestrów, aby wiedzieć dokładnie jaki to jest problem w skali całej Polski. Najczęściej do dwudziestego czwartego roku życia, w przypadku nowotworów związanych z ciążą, występują chłoniaki Hodgkina, później to raki tarczycy i czerniaki, a jeszcze później rak piersi — mówiła specjalistka.

- Onkolog głównie musi wziąć pod uwagę wszystkie alternatywne metody leczenia. Jako onkolog i radioterapeuta w głównej specjalizacji byłam zdumiona tym, że nawet Polska Agencja Atomistyki i Ochrony Radiologicznej do ubiegłego roku nie wiedziała, że w Polsce leczy się napromieniowaniem w ciąży i że są tacy specjaliści, którzy potrafią to zrobić - dodała.

Specjalistka podkreślała, że rozważanie przerwania ciąży z powodu onkologicznego jest na odległym, dziesiątym miejscu, daleko po wielu innych kwestiach - religijnych, prawnych, etycznych i moralnych, i jak mówiła, polskie ośrodki mają ogromne doświadczenie i sukcesy w walce z nowotworami u osób w ciąży.

Model opieki specjalistycznej
W czasie dyskusji Jarosław Leśniczak, specjalista ginekolog, preinatolog, przedstawił założenia projektu opieki specjalistycznej nad kobietą z chorobą onkologiczną w ciąży.

- Koncepcja funkcjonowania poradni, aby zapewnić możliwie jak najlepszą zrównoważoną opiekę zarówno dla matki, jak i dla dziecka, powinna opierać się na wielodyscyplinarnym zespole specjalistów, na bardzo indywidualnych planach opieki. Także na czymś, co często jest pomijane, nad czym ubolewam, a mianowicie na edukacji i na wsparciu pacjentek we współpracy z centrami badawczymi. Na tym, żeby pacjentki miały jak największą dostępność i komfort leczenia we współpracy z ośrodkami międzynarodowymi, w kwestii wprowadzenia nowotarskich metod leczenia i na kontynuacji opieki nad pacjentką po porodzie – mówił specjalista.

Jak podkreślał, w skład interdyscyplinarnego zespoły powinni wchodzić ginekolodzy, onkolodzy, perinatolodzy, położnicy i neonatolodzy.

Zadanie takiego zespołu to monitorowanie przebiegu ciąży i przygotowanie pacjentki do porodu. Ważną funkcję pełnią też neonatolodzy, ponieważ zdrowie dziecka jest jedną z głównych obaw pacjentek.

- Pierwszą obawą takiej pacjentki i pytaniem jest – co będzie ze mną? Mam rozpoznaną chorobę nowotworową i co dalej? Drugim jej strachem jest to, co będzie z dzieckiem. I tu jest ogromna rola neonatologa, który potrafi wytłumaczyć pacjentce, jak to będzie wyglądało, jakie są zagrożenia albo że tych zagrożeń praktycznie prawie nie ma. Trzecią grupą specjalistów w takim zespole są psycholodzy i psychiatrzy i wspomaganie emocjonalne pacjentki w czasie porodu i po nim. W Polsce bardzo często pacjentki zgłaszają problem braku wsparcia od psychologów. Praktycznie go nie ma – mówił Leśniczak.

Jak zapewniała senator Agnieszka Gorgoń-Komor, wszystkie wnioski z dyskusji, która trwała niemal trzy godziny, zostaną ujęte w dokument i przekazane zostaną do Ministerstwa Zdrowia.

Przeczytaj także: "Senat – o pacjentach onkologicznych i ich potomstwie".


 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.