ONKOLOGIA
Przewód pokarmowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

U chorych na raka żołądka po niecałkowitej gastrektomii można rozważać chemioterapię adjuwantową

Udostępnij:
Wyniki japońskiego badania sugerują, że część chorych na raka żołądka w stadium zaawansowania T1b może odnieść korzyści z podania dodatkowej chemioterapii.
Badacze japońscy dokonali przeglądu danych 1236 chorych na raka żołądka w stadium T1b, u których na przestrzeni 17 lat wykonano gastrektomię. W celu określenia czynników prognostycznych przeanalizowano 11 cech kliniczno-patologicznych. Porównano przeżycie 160 chorych na raka żołądka w stadium T1b ze zmianami w węzłach chłonnych z grupą 133 chorych na raka żołądka w stadium T2 z naciekiem błony mięśniowej właściwej, u których nie stosowano chemioterapii adjuwantowej. Do badania włączono chorych w wieku od 23-89 lat z medianą wieku 66 lat z przewagą mężczyzn (73%) a mediana czasu obserwacji po gastrektomii wynosiła 78 miesięcy. Odsetek 5-letnich przeżyć w grupie chorych na raka żołądka T1b po całkowitej gastrektomii wyniósł 91,4%. Niezależnymi czynnikami prognostycznymi były: zaawansowany wiek (HR 4,51, p< 0,01), płeć męska (HR 2,26, p 0,01) i przerzuty w węzłach chłonnych (HR 1,89, p< 0,01). Odsetek 5-letniego przeżycia całkowitego wynosił 92,5% u chorych bez zmian w węzłach chłonnych, 84,5% u chorych ze zmianami w 1 lub 2 węzłach chłonnych i 80,1% u chorych ze zmianami w co najmniej 3 węzłach chłonnych (p< 0,01). Z kolei u chorych ze zmianami w węzłach chłonnych w stopniu zaawansowania T1b i T2 odsetek 5-letnich przeżyć był podobny wynosząc odpowiednio 83,6% i 81,2% (p=0,73). Badacze wskazują na ograniczenia badania dotyczące jego retrospektywnego charakteru i zalecają przeprowadzenie prospektywnego randomizowanego badania z grupą kontrolną w celu oceny miedzy innymi kwestii ekonomicznych korzyści związanych z adjuwantową terapia raka żołądka.
Badacze podsumowali, że chorzy na wczesne postaci raka żołądka mają doskonałe długookresowe przeżycia przekraczające 90% po leczeniu chirurgicznym. Jednak chorzy, u których stwierdza się przerzuty w węzłach chłonnych a szczególnie w 3 lub więcej węzłach chłonnych mogą odnieść korzyści z podania dodatkowej chemioterapii. Obserwacje te wymagają jednak potwierdzenia w dalszych badaniach.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.