ONKOLOGIA
Gruczoł krokowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Witamina E oraz selen zwiększają ryzyko raka prostaty

Udostępnij:
Badania wskazują, że suplementacja witaminy E oraz selenu może zwiększać ryzyko rozwoju raka prostaty. Naukowcy ostrzegają, że ich dodatkowe przyjmowanie nie wiąże się z żadnymi potwierdzonymi pozytywnymi efektami a czasem może nawet okazać się groźne.
Zgodnie z wynikami wieloośrodkowego badania, prowadzonego przez naukowców z Fred Hutchinson Cancer Research Center, suplementacja witaminy E oraz selenu może zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów prostaty. Co ważne, stopień tego ryzyka jest zależny od zasobów selenu w organizmie przed rozpoczęciem suplementacji. Są to najważniejsze wnioski z podsumowania próby SELECT (Selenium and Vitamin E Cancer Prevention Trial), której wyniki opublikowano w Journal of the National Cancer Institute.

Próbę rozpoczęto w 2001 roku i początkowo miała ocenić przydatność suplementacji witaminy E oraz selenu w prewencji raka prostaty. Według pierwotnych założeń miała trwać 12 lat, przerwano ją jednak w 2008 z uwagi na brak danych wskazujących na ochronny wpływ suplementów diety. Mimo to, pacjenci byli dalej obserwowani. Łącznie w badaniu uczestniczyło ponad 35 000 mężczyzn, którzy na początku przyjmowali witaminę E (400 IU/dzień) oraz/lub selen (200ug/dzień). Po dwóch latach obserwacji, okazało się, że ryzyko rozwoju raka prostaty wzrosło o 17% u pacjentów otrzymujących witaminę E. Dodatkowo ryzyko wzrastało u pacjentów, którzy mieli wyjściowo niski poziom selenu - całkowite ryzyko raka prostaty wzrastało o 63% a ryzyko zaawansowanego nowotworu o 111%. U tych pacjentów dodatkowe przyjmowanie selenu działało protekcyjnie. Z drugiej jednak strony, u pacjentów z wysokim początkowym poziomem selenu, jego dodatkowa podaż zwiększała ryzyko nowotworzenia.

Wielu pacjentów myśli, że suplementy diety mogą pomóc im w ratowaniu zdrowia. Tymczasem jednak jest coraz więcej dowodów na ich szkodliwość. Do tej pory udowodniono to w przypadku beta-karotenu i kwasu foliowego, teraz także w przypadku selenu i witaminy E.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.