ONKOLOGIA
Hematologia
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zastosowanie daratumumabu w połączeniu z cyklofosamidem, bortezomibem i deksometazonem u pacjentów z nowo diagnozowaną amyloidozą pierwotną – wyniki 3 fazy badania ANDROMEDA

Udostępnij:
Wyniki badania ANDROMEDA w zastosowaniu terapii daratumumabu z połączeniem z CyBorD zaprezentowano podczas tegorocznego 25tego Wirtualnego Kongresu EHA (European Hematology Association), który odbył się w dniach 11-14 czerwca br.
Amyloidoza to grupa chorób, w których dochodzi do pozakomórkowego odkładania się w tkankach nierozpuszczalnych białek nazywanych amyloidem (wytwarzane są przez klonalne komórki plazmatyczne CD38+). Amyloidoza pierwotna AL powstaje w wyniku odkładania się łańcuchów lekkich immunoglobulin, co prowadzi do postępującej dysfunkcji narządów. Najczęściej dochodzi do zajęcia nerek, wątroby, śledziony, układu pokarmowego, nerwowego oraz serca. Zajęcie serca zazwyczaj powoduje niewydolność serca z zachowaną funkcją skurczową. Daratumumab to ludzkie monoklonalne przeciwciało skierowane przeciw antygenowi CD38.
Łączenie Daratumumabu z CyBorD (cyklofosamid, bortezomib i deksometazon) wydaje się być obiecującym rozwiązaniem w poprawie wyników leczenia amyloidozy, dla której nie ma zatwierdzonych terapii.

Do badania zakwalifikowano chorych z nowo zdiagnozowaną amyloidozą AL z mierzalną chorobą hematologiczną, ≥1 zajęty narząd, stadium zajęcia serca (Mayo 2004) I-IIIA, eGFR ≥20 ml/min oraz brak objawowego szpiczaka mnogiego. Pacjentów przydzielono losowo (1:1) do CyBorD ± Daratumumab. Wszyscy pacjenci otrzymywali cyklofosfamid, bortezomib i deksametazon przez sześć 28-dniowych cykli.
Daratumumab (w ilości 1800 mg, w połączeniu z rekombinowaną ludzką hialuronidazą PH20 w 15 ml) podawano przez wstrzyknięcie QW w cyklach 1-2, Q2W w cyklach 3-6, a następnie Q4W przez maksymalnie 24 cykle (cykl 28-dniowe). Stan choroby oceniano co 4Q w cyklach 1-6 i Q8W po cyklu 7 aż do: pogorszenia stanu zajętego narządu, śmierci, zakończenia badania lub wycofania. Pierwszorzędowym punktem końcowym był ogólny wskaźnik całkowitej odpowiedzi hematologicznej. Drugorzędowe punkty końcowe obejmowały przeżycie bez progresji poważnego pogorszenia stanu zajęcia narządu, odsetek odpowiedzi narządów, czas do odpowiedzi hematologicznej, przeżycie i bezpieczeństwo.

W badaniu wzięło udział 388 pacjentów, którzy zostali losowo przydzieleni do grupy otrzymującej daratumumab + CyBorD (n = 195) lub tylko CyBorD (n = 193). Mediana wieku wynosiła 64 lata, 71% i 59% miało odpowiednio zajęcie serca i nerek, a 65% miało zajęte ≥2 narządy. Stopień zaawansowania zajęcia serca wg stadium I, II i III wynosił odpowiednio 23%, 40% i 37%.
Mediana czasu trwania leczenia wyniosła 9,6 miesiąca dla daratumumabu w połączeniu z CyBorD i 5,3 miesiąca dla sameg CyBorD. 19 pacjentów leczonych daratumumabem + CyBorD i 79 pacjentów leczonych CyBorD otrzymało kolejne leczenie; 48 z tych pacjentów leczonych CyBorD otrzymało kolejne dawki daratumumabu. Mediana czasu obserwacji wyniosła 11,4 (zakres, 0,03-21,3 +) mo. Wskaźnik CR wynosił 53% dla daratumumab+CyBorD i 18% dla CyBorD (iloraz szans, 5,1; 95% CI, 3,2-8,2; P <0,0001).

Zastosowanie daratumumabu w połączeniu z CyBorD dało wyższe wskaźniki ogólnej odpowiedzi hematologicznej (92% vs 77%) i bardzo dobrą odpowiedź częściową lub lepszą (≥VGPR; 79% vs 49%). Wśród respondentów mediana czasu do ≥VGPR/CR wyniosła 17/60 dni dla daratumamb+CyBorD w porównaniu z 25/85 dni dla CyBorD.
Reakcje uboczne związane z podawaniem daratumumabu w połączeniu CyBorD wystąpiły u 14 (7%) pacjentów, wszystkie miały stopień 1-2. Większość wystąpiła podczas pierwszej infuzji.

Połączenie daratumumabu z CyBorD było lepsze niż zastosowanie samego CyBorD. Leczenie spowodowało lepsze i szybsze odpowiedzi hematologiczne oraz lepsze wyniki kliniczne z akceptowalnym profilem bezpieczeństwa.Terapia daratumumabem w połączeniu z CyBorD spowodowała poprawę i znacznie wyższą odpowiedź na leczenie u nowo zdiagnozowanych pacjentów z amyloidozą AL.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.