ONKOLOGIA
Gruczoł krokowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zastosowanie enzalutamidu przed chemioterapią u chorych na przerzutowego raka prostaty

Udostępnij:
W New England Journal of Medicine opublikowano wyniki badania III fazy (PREVAIL), w którym oceniono skuteczność enzalutamidu w porównaniu do placebo u chorych na raka prostaty z przerzutami uprzednio nieleczonych docetakselem po niepowodzeniu hormonoterapii.
Enzalutamid jest nowym doustnym lekiem konkurencyjnie blokującym wiązanie androgenów ze swoistym receptorem androgenowym (AR), ponadto hamuje translokację jądrową AR oraz uniemożliwia jego wiązanie z DNA. Obecnie jest wskazany u chorych na raka prostaty opornego na kastrację z przerzutami, u których doszło do progresji w trakcie leczenia docetakselem lub po jego zastosowaniu.
Do badania zakwalifikowano 1717 chorych na raka prostaty z przerzutami opornego na kastrację. W jednym ramieniu chorzy otrzymywali enzalutamid w drugim placebo. Po przeprowadzeniu pierwszej analizy okresowej badanie przerwano z powodu odniesionej znamiennej korzyści u chorych otrzymujących lek badanego, w porównaniu do badanych otrzymujących placebo. Odsetek jednorocznego przeżycie wolnego od radiologicznej progresji choroby (rPFS – radiographic progression free survival) był wyższy u chorych leczonych enzalutamidem – 65% vs 14% (p<0.001). W momencie analizy wyników badania 72% chorych leczonych enzalutamidem żyło w porównaniu do 63% otrzymujących placebo. Leczenie enzalutamidem wiązało się ze zmniejszeniem ryzyka zgonu o 29% (HR=0.71; p<0.001). Szacowana mediana całkowitego przeżycia (OS – overall survival) chorych była dłuższa u badanych leczonych enzalutamidem w porównaniu do otrzymujących placebo – 32,4 vs 30,2 miesiąca. Mediana czasu do rozpoczęcia chemioterapii również była dłuższa u chorych leczonych enzalutamidem – 28 vs 10.8 miesiąca (HR=0.35; p<0.001). Do najczęstszych działań niepożądanych związanych z leczeniem enzalutamidem należały zmęczenie oraz nadciśnienie.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.