Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zidentyfikowano białko odpowiedzialne za powstawanie przerzutów?

Udostępnij:
Naukowcy z Johns Hopkins University zidentyfikowali białko, które umożliwia oddzielanie się komórek od swoich sąsiadów i ich migrację z tkanki gruczołu piersiowego u myszy.
W marcowym wydaniu The Journal od Cell Biology opublikowane zostały wyniki pracy naukowców z Johns Hopkins University School of Medicine. Celem ich badań było przybliżenie mechanizmów, które prowadzą do powstawania przerzutów. Z uwagi na fakt, że badano tkankę nabłonkową, z której wywodzi się blisko 85% wszystkich nowotworów, wyniki ich pracy mogą być przydatne nie tylko w raku piersi, ale także w innych nowotworach.

W badaniu przeprowadzonym pod kierownictwem prof. Ewalda, pobierano niewielkie fragmenty tkanki gruczołów sutkowych a następnie hodowano je na specjalnych pożywkach imitujących naturalne środowisko. Dzięki użyciu barwionych białek do oznaczania różnych rodzajów komórek można było obserwować pod mikroskopem ich zachowanie w zależności od genów, które posiadały. Pierwszą analizowaną cząsteczką była E-kadheryna, która jest obecna na powierzchni większości komórek nabłonka i działa niczym rzep między nimi. Jej brak często jest związany z powstawaniem raka piersi u ludzi. W pierwszym doświadczeniu naukowcy postanowili wyłączyć ekspresję E-kadheryny. Zaskakująco jednak nie doprowadziło to do oderwania się komórek i ich migracji. W kolejnych eksperymentach postanowiono więc "włączyć" gen Twist1, który ma być również zaangażowany w tworzenie mobilnych grup komórek. Tym razem efekty były bardzo wyraźne - w ciągu 24 godzin kilkanaście komórek "uwolniło się" i zaczęło przemieszczać w żelu. Co ważne, takie same efekty obserwowano u żywych myszy. Co ciekawe, później okazało się, że komórki pozbawione E-kadheryny z włączonym genem Twist1 nie oddzielały się pojedynczo od podłoża, a raczej formowały kolumny komórek. Wskazywałoby to więc, że do indukowanej przez Twist1 migracji pojedynczych komórek potrzebna byłaby także E-kadheryna.

Gen Twist1 jest związany z aktywnością kilku innych genów, dlatego też kolejnym celem naukowców jest zidentyfikowanie tych, które tak jak on są związane z powstawaniem przerzutów.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.