SPECJALIZACJE LEKARZ POZ
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Młodzi cukrzycy z 7-krotnie wyższym ryzykiem zgonu z powodu nagłej śmierci sercowej
 
Działy: Aktualności
Pośród pacjentów w wieku od niemowlęcia do dorosłości, odsetek tych, którzy zmarli w Danii w ciągu dekady z powodu wszystkich przyczyn oraz nagłej śmierci sercowej był nieproporcjonalnie wyższy u chorych z cukrzycą typu 1 i 2 w porównaniu do tych wolnych od tego schorzenia.
Badanie wykazało, że w ciągu 10 lat osoby w wieku od roku do 49 lat z cukrzycą charakteryzowali się 5-krotnie wyższym ryzykiem zgonu z powodu wszystkich przyczyn i 7-krotnie wyższym ryzykiem zgonu z powodu nagłej śmierci sercowej w porównaniu do tych bez cukrzycy.

Zdaniem badacza duńskiego, choć od dawna wiadomo, że chorzy na cukrzycę charakteryzują się wyższym ryzykiem zgonu z różnych przyczyn, dotąd liczby te pozostawały niedoszacowane. Lekarz dodaje, że zazwyczaj chorzy przed nagłą śmiercią sercową narzekają na ból w klatce piersiowej lub omdlenia i to powinno zostać przez medyków potraktowane bardzo poważnie.

Badanie objęło pacjentów z rejestru duńskiego, którym przepisywano insulinę lub inne leki przeciwcukrzycowe. W ciągu 10 lat zmarły 14294 osoby w wieku od roku do 49 lat. Częstość występowania cukrzycy wyniosła 5 procent (669 zgonów), z czego 70 procent osób miało cukrzycę typu 1 a 30 procent cukrzycę typu 2. Więcej osób zmarłych z cukrzycą niż bez chorowało na choroby sercowo-naczyniowe ( 20 procent versus 7 procent), ale jednocześnie wobec mniejszej liczby osób z cukrzyca niż bez przeprowadzano sekcję zwłok ( 27 procent wobec 33 procent). Najpowszechniejszą przyczyną nagłej śmierci sercowej w wieku od roku do 35 lat była arytmia, podczas gdy w wieku 36-49 lat ostre zespoły wieńcowe.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe