Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
pexels

Stan przednadciśnieniowy zwiększa ryzyko demencji

Źródło: Medscape/AW
Autor: Alicja Wesołowska |Data: 14.08.2017
 
 
Kategorie: Inne
Działy: Doniesienia naukowe Aktualności
Najnowsze dane wskazują na to, że nadciśnienie, cukrzyca oraz palenie papierosów w dorosłości zwiększają ryzyko wystąpienia demencji na starość. Do listy czynników ryzyka dołączył również stan przednadciśnieniowy.
Zdaniem naukowców związek pomiędzy cukrzycą a demencją jest silniejszy, niż przypuszczano. – Ryzyko jest tak samo wysokie, jak w przypadku obecności wariantu ε4 genu APOE, co jest najsilniejszym znanym nam genetycznym predyktorem wystąpienia choroby Alzheimera – mówi portalowi Medscape prof. Rebecca Gottesman, główna autorka badania.

Wyniki badania opublikowano w JAMA Neurology. Naukowcy szacowali czynniki ryzyka na samym początku badania (w latach 1987-89), a następnie powtarzali szacunki w regularnych odstępach czasowych przez kolejne 24 lata. W badaniu wzięło udział 15 744 uczestników w wieku od 44 do 66 lat (przy rozpoczęciu projektu).

W latach 2011–2013 zaobserwowano 1516 przypadków demencji. Czynnikami ryzyka były: afrykańskie pochodzenie badanych, zaawansowany wiek, niższy poziom edukacji i APOE ε4 w genotypie. Do tego: palenie papierosów, cukrzyca, nadciśnienie i stany przednadciśnieniowe. Ryzyko demencji u cukrzyków było niemal aż tak wysokie, jak u badanych z APOE ε4.

Zdaniem naukowców wyniki badania dają kolejną szansę, by wcześnie zapobiegać demencji.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe