e-Akademia Raka Płuca
Płuco i opłucna
 

ASCO 2015: Alektynib skuteczny u chorych na zaawansowanego ALK+ niedrobnokomórkowego raka płuca

Udostępnij:
Wyniki badania 2. fazy wykazały, że alektynib, będący inhibitorem ALK i RET pozwala na osiągnięcie wysokiego odsetka odpowiedzi przy dobrej tolerancji u chorych na zaawansowanego, ALK-dodatniego niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP).
Kryzotynib jest obecnie leczeniem standardowym u wcześniej nieleczonych chorych na ALK-dodatniego NDRP. Niemniej jednak mediana przeżycia wolnego od progresji choroby (progression-free survival, PFS) u tych chorych nie przekracza 12 miesięcy, co prawdopodobnie jest wynikiem rozwoju mutacji ALK, prowadzącej do oporności na kryzotynib.
Alektynib jest lekiem następnej generacji, wysoce selektywnie hamującym zarówno ALK jak i RET, przy czym działanie na ALK jest pięć razy większe niż działanie kryzotynibu, a dodatkowo alektynib może hamować większość klinicznie istotnych mutacji ALK.
Do otwartego badania klinicznego II fazy z pojedynczym ramieniem włączono 122 chorych (średnia wieku 51,6 lat, 56% chorych stanowiły kobiety, 66% chorzy rasy białej, 71% nigdy niepalący i 79% chorzy, którzy byli wcześniej leczeni).
Po okresie obserwacji z medianą 47 tygodni badanie osiągnęło swój punkt końcowy. Całkowity odsetek odpowiedzi (overall response rate, ORR) wyniósł 49,2%, a w grupie chorych leczonych wcześniej chemioterapią (96 chorych) – 43,8%. Odsetek kontroli choroby w pełnej kohorcie wyniósł 78,7%, natomiast u chorych nieotrzymujących wcześniej chemioterapii odsetek ten był nawet większy i wyniósł 85%.
U większości odpowiadających chorych redukcja zmian docelowych przekraczała 50% wielkości początkowej, a według badaczy odpowiedź na alektynib była “wyraźna i trwała”, z medianą czasu trwania odpowiedzi wynoszącą 11,2 miesiąca. Mediana PFS w badaniu wyniosła 8,9 miesiąca.
Warto odnotować znaczny odsetek odpowiedzi i kontroli choroby (83,3%) u chorych z przerzutami do ośrodkowego układu nerwowego (OUN), ponieważ u 75% chorych z tej grupy odnotowano zmniejszenie zmian docelowych.
Większość działań niepożądanych określono jako 1. lub 2. stopnia, w pojedynczych przypadkach nasilenie tych działań było 3/4 stopnia. Najczęstszym działaniem niepożądanym związanym z leczeniem były bóle mięśniowe, ale objawy te najczęściej miały charakter przejściowy. Tylko 8,7% chorych w całej kohorcie wymagało redukcji dawki w następstwie działań niepożądanych.
W trakcie sesji i dyskusji podkreślono znaczenie trwającego badania 3. fazy, w którym bezpośrednio porównano alektynib z kryzotynibem.
Co ważne, alektynib jest już zarejestrowany w Japonii, a w badaniach klinicznych porównuje się go z dwoma innymi opcjami – kryzotynibem i cerytynibem, które prawdopodobnie również wejdą na rynek.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.