Wyślij
Udostępnij:
 
 

Brygatynib teraz w pierwszej linii leczenia ALK+ NDRP

Źródło: FDA, KS
Autor: Maciej Chyziak |Data: 04.06.2020
 
 
Tagi: NDRP, ALK+, brygatynib
22 maja 2020 roku Amerykańska Agencja Żywności i Leków (ang. American Food and Drug Administration, FDA) zarejestrowała brygatynib do leczenia pierwszej linii dorosłych chorych na przerzutowego ALK+ nie drobnokomórkowego raka płuca.
Skuteczność brygatynibu w leczeniu 1. linii chorych na zaawansowanego ALK+ NDRP oceniano w wieloośrodkowym, otwartym, randomizowanym badaniu klinicznym ALTA-1L. Do badania włączono 275 chorych, których losowo przydzielono do ramienia otrzymującego brygatynib w dawce 90 mg na dobę przez 7 dni, a następnie 180 mg na dobę (n=137) lub do ramienia otrzymującego kryzotynib w dawce 250 mg na dobę (n=138).

Pierwszorzędowym punktem końcowym badania był czas wolny od progresji choroby (ang. progression free survival, PFS) oceniany przez niezależną komisję według kryteriów RECIST 1.1. Dodatkowe punkty końcowe badania obejmowały między innymi odsetek odpowiedzi na leczenie.
Mediana PFS u chorych leczonych brygatynibem wynosiła 24 miesiące wobec 11 miesięcy w ramieniu z kryzotynibem (HR 0,49, 95% CI 0,35-0,68, p < 0,0001). Odsetek odpowiedzi na leczenie wynosił odpowiednio 74% i 62%.
Do najczęstszych działań niepożądanych brygatynibu należały biegunka, zmęczenie, nudności, wysypka, kaszel, bóle mięśniowe, bóle głowy, nadciśnienie tętnicze, wymioty czy duszność.
Zalecana dawka brygatynibu wynosi 90 mg na dobę przez 7 dni, następnie 180 mg/dobę. Brygatynib może być przyjmowany niezależnie od spożywanego posiłku.
--------

Jako wydawca serwisu eOnkologia, dbamy o aktualność informacji dla naszych czytelników. M.in dla tego chąc przybliżyć to co zostało opublikowane w czasie ASCO Virtual Meeting zapraszamy na omówienie wybranych badań, podczas webinarium TOP ASCO NEWS które odbędzie się 10.06 o godz. 20:00 połączymy się ze specjalistami i omówimy najnowsze, najbardziej spektakularne doniesienia z amerykańskiego kongresu.
Zarejestruj się już dziś, a my przypomnimy Ci o webinarium TOP ASCO NEWS >>>
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe