Wyślij
Udostępnij:
 
 

Centrum Onkologii w Gliwicach uruchamia nowy akcelerator do szybkiej i precyzyjnej radiochirurgii i radioterapii

Źródło: mat press/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 15.05.2017
 
 
Centrum Onkologii w Gliwicach 18 maja uruchamia pierwszy w Polsce w pełni kompleksowy akcelerator do radiochirurgii i radioterapii EDGE Radiosurgery System. Urządzenie znajdzie zastosowanie w leczeniu schorzeń onkologicznych w nieonkologicznych w dowolnej lokalizacji.
Według prognoz Polskiego Towarzystwa Onkologicznego w ciągu najbliższych 10 lat liczba nowych zachorowań na nowotwory wzrośnie o ok. 25 proc., a nowotwory staną się pierwszą przyczyną zgonów w Polsce. Radioterapia stanowi zaś drugą po leczeniu chirurgicznym, najskuteczniejszą metodą leczenia stosowaną w onkologii. Dzięki radioterapii skuteczne wyleczenie uzyskuje ok. 22 proc. ogółu chorych w UE.

Jak informuje Centrum Onkologii w Gliwicach, kompleksowość, najwyższa precyzja, najkrótszy czas naświetlania - tak najprościej można scharakteryzować nowy akcelerator zaprojektowany przez Varian Medical Systems, które służy do zabiegów ablacji radiochirurgicznej w schorzeniach onkologicznych i nieonkologicznych, w dowolnej lokalizacji w ciele pacjenta.

System EDGE realizuje napromienianie w najkrótszym czasie spośród wszystkich dostępnych na rynku urządzeń i z najwyższą precyzją dostępną przy aktualnym stanie rozwoju technologii medycznych. Błyskawiczne, kilkuminutowe napromienianie daje pacjentowi maksymalny komfort a precyzja urządzenia pozwala lekarzom trafić szybko i najcelniej w chorą tkankę oszczędzając zdrową tkankę. Jak podaje producent, dzięki szybkości i precyzji leczenia urządzenie umożliwia terapię większej liczby chorych. Lekarze uzyskują możliwość precyzyjnego dopasowania dawki do potrzeb pacjenta w nowotworach płuc, mózgu, kręgosłupa i wszędzie tam, gdzie wskazana jest radioterapia. Jak dodaje producent, rosnąca liczba dowodów wskazuje na korzyści terapii wysokodawkowej w małej liczbie frakcji. Radiochirurgia stereotaktyczna SRS umożliwia leczenie chorych wcześniej nie kwalifikowanych do terapii wysokodawkowej, hipofrakcjonowanej. Prognozy mówią o wzroście 108 procent w wykorzystywaniu SRS do terapii guzów mózgu w ciągu kolejnych 10 lat. Ilość terapii SRS może wzrosnąć 93 procent a Stereotaktycznej Terapii Napromieniania Ciała SBRT 144 procent w ciągu 10 lat.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe