Wyślij
Udostępnij:
 
 

Drobnokomórkowy rak płuca - jest nadzieja

Źródło: mat. prasowe
Autor: Maciej Chyziak |Data: 18.09.2019
 
 
Komisja Europejska udzieliła pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego Tecentriq® (atezolizumab) i dopuściła go do stosowania w skojarzeniu z chemioterapią (karboplatyną i etopozydem) w leczeniu początkowym (pierwszego rzutu) u dorosłych z rozległym rakiem drobnokomórkowym płuca (ES-SCLC).
Komisja Europejska dopuściła produkt Tecentriq (atezolizumab) firmy Roche do stosowania w skojarzeniu z chemioterapią w leczeniu początkowym osób z rozległym rakiem drobnokomórkowym płuca
• Lek jest stosowany w skojarzeniu z chemioterapią. To pierwsza i jedyna immunoterapia przeciwnowotworowa zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków w leczeniu początkowym rozległego drobnokomórkowego raka płuca.
• Leczenie skojarzone skutkowało istotnym wydłużeniem przeżycia całkowitego (OS) i czasu przeżycia wolnego od progresji choroby (PFS) po raz pierwszy od ponad 20 lat.

Rak płuca jest główną przyczyną zgonów powodowanych przez choroby nowotworowe na całym świecie1, a DRP stanowi około 15% wszystkich przypadków raka płuca, przy czym u większości pacjentów (70%) zdiagnozowanych w fazie „rozległej” często oznacza on niekorzystne rokowanie2. DRP odróżnia się od innych podtypów raka płuca z powodu agresywnego charakteru, szybkiego wzrostu i wczesnego rozwoju przerzutów2

- Dzięki dopuszczeniu do obrotu atezolizumabu w Europie pojawiła się pierwsza immunoterapia przeciwnowotworowa w leczeniu początkowym rozległego drobnokomórkowego raka płuca — powiedziała dr Sandra Horning, dyrektor ds. medycznych i dyrektor ds. globalnego rozwoju produktu w Grupie Roche. - Wykazano, że skojarzenie leku i chemioterapii poprawia przeżycie w porównaniu z aktualnym standardem leczenia. Jest to postęp, który do tej pory był trudny do osiągnięcia z powodu oporności tej choroby.

Piśmiennictwo
[1] World Health Organization. GLOBOCAN 2018; Lung Cancer: Estimated cancer incidence, mortality and prevalence worldwide. Dokument dostępny pod adresem: http://gco.iarc.fr/today/data/factsheets/cancers/15-Lung-fact-sheet.pdf. Dostęp: sierpień 2019 r.
[2] Paglialunga L et al. Immune checkpoint blockade in small cell lung cancer: is there a light at the end of the tunnel? ESMO Open 2016;1:e000022.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe