123RF

Energia mikrofalowa niszczy guzy płuc

Udostępnij:
Minimalnie inwazyjna procedura polegająca na ukierunkowaniu energii mikrofalowej na chorą tkankę płuc może być stosowana w leczeniu pacjentów, których nie można poddać operacji.
Rak płuca jest najczęstszą przyczyną zgonu z powodu nowotworów złośliwych na całym świecie, a każdego roku diagnozuje się go u ponad 2 milionów osób. Chociaż operacja często daje największe szanse na wyzdrowienie, nie wszyscy pacjenci mogą poddać się zabiegowi chirurgicznemu.

– Chirurgia jest metodą niezwykle inwazyjną. Jeśli pacjent cierpi dodatkowo na chorobę płuc, taką jak przewlekła obturacyjna choroba płuc lub rozedma płuc, operacja może okazać się niemożliwa do przeprowadzenia. Równowaga ryzyko–korzyść nie jest dla takich pacjentów odpowiednia – wyjaśnia Giuseppe Ruvio z irlandzkiej firmy endowave.ie (Endowave), koordynator projektu TABLA.

Ukierunkowana energia do miejscowego leczenia raka
Dobrą wiadomością jest to, że powstało nowe, innowacyjne rozwiązanie diagnostyczne, które pomaga lekarzom wykrywać raka we wczesnym stadium. Technika ta polega na wprowadzeniu niezwykle cienkiego cewnika przez drogi oddechowe pacjenta do oskrzeli w celu zidentyfikowania nawet najmniejszych guzów.

– Naszą koncepcją było sprawdzenie, czy możemy wykorzystać tę ścieżkę na potrzeby leczenia. Byłaby to minimalnie inwazyjna metoda, która po prostu byłaby stosowana razem z już istniejącym schematem leczenia – mówi Ruvio.

Skupiając się na tej ścieżce leczenia, irlandzki start-up Endowave opracował urządzenie, które wykorzystuje energię mikrofalową do niszczenia tkanki nowotworowej. Zminiaturyzowane urządzenie, wprowadzane głęboko do płuc przez usta pacjenta, jest następnie dostarczane do wnętrza zidentyfikowanego guza.

Później jego zadaniem jest uwolnienie precyzyjnej, ukierunkowanej dawki energii do guza, zapewniając miejscowe leczenie nowotworu. Pozwala to wyeliminować konieczność przeprowadzenia operacji lub usunięcia dużych fragmentów płuc.

– Proces ten, zwany ablacją mikrofalową, jest stosowany od wielu lat w leczeniu innych nowotworów złośliwych. Nowością jest jednak procedura umożliwiająca wykonanie jej na płucach w minimalnie inwazyjny sposób – tłumaczy Ruvio.

Wprowadzanie innowacji w warunkach klinicznych
Finansowany przez Unię Europejską projekt TABLA odegrał kluczową rolę we wprowadzeniu tej innowacji na rynek. Projekt pomógł firmie dopracować technologię, zidentyfikować sposoby zwiększenia zdolności produkcyjnych i wzmocnić roszczenia dotyczące własności intelektualnej. Wszystkie te kroki są niezbędne do ostatecznego wprowadzenia wyrobu do zastosowań klinicznych.

– Partnerzy projektu pomogli nam dotrzeć do etapu, na którym obecnie się znajdujemy. Współpracowaliśmy z liderami w dziedzinie produkcji komponentów i urządzeń mikrofalowych oraz technologii cewników – zauważa Ruvio.

Projekt pomógł również firmie w stworzeniu stanowisk testowych, umożliwiając zespołowi symulację całej procedury leczenia. – Byliśmy w stanie ulepszyć naszą lokalną infrastrukturę, tu, na miejscu. Kiedy zaczynaliśmy, nasz zespół był trzyosobowy, a obecnie zatrudniamy 20 pracowników – zaznacza.

Walidacja bezpieczeństwa procedury leczenia
Kolejne kroki obejmują badanie kliniczne z udziałem ludzi, które jest planowane na 2024 rok. Będzie to wstępne badanie, które pomoże zweryfikować bezpieczeństwo procedury.

Następnie firma rozpocznie badania regulacyjne zarówno w Unii Europejskiej, jak i w Stanach Zjednoczonych, aby doprowadzić do pełnej komercjalizacji swojego produktu.

– Uważamy, że znaczenie tej technologii będzie ogromne. Wielu pacjentów ma obecnie bardzo ograniczony wybór metod leczenia; duża ich część po prostu nie może poddać się operacji – dodaje Giuseppe Ruvio.

Dzięki temu, że ta nowatorska metoda leczenia może być stosowana wspólnie z nowymi, minimalnie inwazyjnymi technikami diagnostycznymi, daje szansę na prawdziwy przełom w metodach leczenia raka płuc, ostatecznie przekładając się na wyższy wskaźnik wyleczeń.

 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.