Wyślij
Udostępnij:
 
 

Kanada wprowadza screening TK w raku płuca

Źródło: MK/AL
Autor: Aleksandra Lang |Data: 05.04.2016
 
 
Kanadyjskie służby ds. profilaktyki ochrony zdrowia opublikowały w Canadian Medical Association Journal pierwsze w historii wytyczne dotyczące screening raka płuca za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej.
Jak podaje Reuters, według wytycznych screening rekomendowany jest dla osób w wieku 55-74 lat z wysokim ryzykiem wystąpienia raka płuca. Powinny one zostać poddane badaniu niskodawkowej tomografii komputerowej trzy razy w roku. Bazując na studiach amerykańskich, wytyczne wskazują, że to może zmniejszyć śmiertelność z powodu raka płuca o 15-20 procent.
Za osoby z wysokim ryzykiem zachorowania na nowotwór są uważane te, które przynajmniej przez 30 lat paliły paczkę papierosów dziennie i palą dalej lub rzuciły nałóg w ostatnich 15 latach lub osoby, które paliły dwie paczki papierosów dziennie przez ostatnie 15 lat. To wskazanie stanowi co prawda „słabą rekomendację” , co oznacza, że lekarze muszą zastanowić się nad korzyściami i szkodami, jakie niesie z sobą badanie.
Wytyczne również wskazują, że rekomendowane badanie TK powinno odbywać się w centrach z odpowiednim doświadczeniem w postawieniu wczesnej diagnozy oraz leczenia raka płuca. Jest to powodowane ryzykiem, jakie stwarza badanie. Jest ono jednak rekomendowane zamiast klasycznego zdjęcia RTG z lub bez badaniem cytologicznym materiału.
Screening nie jest rekomendowany dla osób młodszych niż 55 lat i starszych niż 74 lata, czy też z krótszą historią palenia niż 30 paczkolat. Jak przyznaje dr Gabriela Lewin, prezes służb kanadyjskich, w odniesieniu do tych osób nie ma ewidencji, aby zarekomendować screening.
Amerykańskie wytyczne zalecają coroczny screening dla osób miedzy 55. a 80. rokiem życia mających 30 paczkolat w wywiadzie. Jednak test nie powinien być kontynuowany, jeśli pacjent nie pali przez ostatnie 15 lat.
W Polsce na razie ukazała się we Współczesnej Onkologii praca na temat efektywności kosztowej tomografii komputerowej niskich dawek w screeningu raka płuca. A screening, według prof. Janusza Kowalewskiego, dyrektora Centrum Onkologio w Bydgoszczy, mógłby poprawić wyniki leczenia tego nowotworu.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe