Wyślij
Udostępnij:
 
 

Prof. Chorostowska-Wynimko: Diagnostyka raka płuca jest niewydolna ►

Redaktor: Arleta Czarnik |Data: 21.12.2021
 
 
W Polsce co roku wykrywa się ok. 22 tys. nowych zachorowań na raka płuca, a ponad 23 tys. osób umiera z jego powodu. – Krzywe liczby zachorowań i liczby pacjentów rozpoczynających leczenie dramatycznie się rozchodzą, co świadczy o niewydolności organizacji opieki nad pacjentami w zakresie diagnostyki – mówi prof. Joanna Chorostowska-Wynimko.
Rak płuca nie jest najczęściej występującym nowotworem, ale odpowiada za najwięcej zgonów z przyczyn onkologicznych u obu płci. U mężczyzn trend zachorowalności jest spadkowy, natomiast u kobiet ma tendencję wznoszącą, zwłaszcza po 65. roku życia. Głównym czynnikiem ryzyka jest palenie papierosów, które w Polsce dotyczy ok. 30 proc. dorosłej populacji.

– Kandydatami do chorób układu oddechowego i nowotworów są palacze, ale w przyszłości także młodzież, która pali e-papierosy i IQOS-y. Są one sprzedawane jako zdrowa forma palenia albo skuteczna metoda rzucania palenia, ale żadne z tych twierdzeń nie jest prawdziwe – przestrzega prof. dr hab. n. med. Joanna Chorostowska-Wynimko z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc.

W Polsce co roku wykrywa się ok. 22 tys. nowych zachorowań na raka płuca, a ponad 23 tys. osób umiera z jego powodu. – Krzywe liczby zachorowań i liczby chorych rozpoczynających leczenie dramatycznie się rozchodzą, co świadczy o niewydolności organizacji opieki nad pacjentami w zakresie diagnostyki – mówi ekspertka. Zaznacza jednak, że nieefektywna diagnostyka i późne rozpoznawanie choroby to problemy nie tylko Polski. Wynikają one m.in. z niecharakterystycznych i późno pojawiających się objawów.

Profesor Joanna Chorostowska-Wynimko prezentuje dane statystyczne dotyczące zapadalności i śmiertelności, czynniki ryzyka, objawy i rozpoznawanie raka płuca. Szczegółowo omawia badanie opublikowane w 2020 r., w którym oceniano efektywność niskodawkowej tomografii komputerowej we wczesnej diagnostyce tego nowotworu. Tuż przed wybuchem pandemii ruszył Ogólnopolski Program Wykrywania Raka Płuca za Pomocą Niskodawkowej Tomografii Komputerowej, który jak zapewnia prelegentka, jest wielką szansą dla chorych. Słuchacze mają okazję poznać kryteria kwalifikacji do programu i ośrodki koordynujące w poszczególnych województwach.

Ostatnia część wykładu została poświęcona leczeniu raka płuca. Najlepsze wyniki daje zabieg chirurgiczny, ale aż 85 proc. chorych nie kwalifikuje się do takiej terapii. Dla tej grupy pozostaje chemioterapia, radioterapia, a także nowoczesne leki (leczenie ukierunkowane molekularnie i immunoterapia). Ekspertka przedstawia program lekowy B.6 – kryteria kwalifikacji, leki stosowane w kolejnych liniach terapii i efekty.

– Przeżycia 5-letnie w wysokich stopniach zaawansowania raka płuca są bardzo niskie, ale jeśli chodzi o opcje terapeutyczne dla tych chorych, to obecnie dzieje się bardzo wiele. Myślę, że przyszłość onkologii pulmonologicznej rysuje się w coraz jaśniejszych barwach – podsumowuje prof. Joanna Chorostowska-Wynimko.Wykład „Rak płuca" został zaprezentowany podczas IV Ogólnopolskiej Konferencji Interna dla Rezydentów.

 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.