Archiwum

Prof. Chorostowska-Wynimko o tym, co nas czeka w diagnostyce i terapii raka płuca ►

Udostępnij:
– Najważniejszym celem Narodowej Strategii Onkologicznej jest zwiększenie liczby osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej oraz zmniejszenie zapadalności na choroby nowotworowe – mówi prof. dr hab. n. med. Joanna Chorostowska-Wynimko, podsumowując ubiegły rok i wyznaczając perspektywy na bieżący.
– Jeśli chodzi o raka płuca, bardzo dużo dzieje się, zarówno jeśli chodzi o diagnostykę, jak i leczenie. Jesteśmy świadkami rewolucji dotyczącej badań obrazowych tego nowotworu. Sztuczna inteligencja wkroczyła do medycyny i jest wykorzystywana również w pulmonologii i onkologii, m.in. do poprawy jakości obrazu niskodawkowej tomografii komputerowej czy odczytywania badań. Niesamowity postęp dokonał się również w diagnostyce molekularnej – stwierdza prof. dr hab. n. med. Joanna Chorostowska-Wynimko, kierownik Zakładu Genetyki i Immunologii Klinicznej Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Ekspertka omawia najnowsze opublikowane standardy międzynarodowe dotyczące diagnostyki molekularnej raka płuc, m.in. w 2022 r. pojawiły się nowe biomarkery dla tego nowotworu i w sumie jest ich 9 plus ocena ekspresji białka PD-L1. Ma to związek z kwalifikacją do leczenia nowymi cząsteczkami. W ubiegłym roku weszły dwa nowe biomarkery i dwie nowe grupy leków.

– Standardem nie może, ale już dzisiaj musi być szerokie profilowanie – podkreśla prof. Chorostowska-Wynimko.

Ekspertka analizuje, jak opublikowane w 2022 roku aktualizacje badań klinicznych odpowiadają założeniom NSO w kontekście 5-letnich przeżyć chorych z zaawansowanym NDRP . Tłumaczy także, jak wyniki badań przekładają się na praktykę kliniczną. W swoim wykładzie przedstawia aktualizacje przede wszystkim dla pembrolizumabu, a także durwalumabu oraz ozymertynibu, czyli nowoczesnych terapii już dziś dostępnych w Polsce. Wymienia też wszystkie programy lekowe poświęcone leczeniu raka płuca. 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.