Wyślij
Udostępnij:
 
 

Protonoterapia bez przewag nad radioterapią w raku płuca

Źródło: Medscape/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 23.01.2018
 
 
Pierwsze randomizowane badanie porównujące protonoterapię z konwencjonalną radioterapią nie odkryło różnicy w toksyczności, która wydaje się być główną przewagą protonoterapii.
Badanie obejmowało pacjentów z nieoperacyjnymi niedrobnokomórkowym rakiem płuca i nie wykazało przewag protonoterapii odnośnie redukcji poważnej toksyczności w płucach w porównaniu z intensywnie modulowaną terapią fotonową IMRT. Zdaniem badaczy odkrycie stawia wyzwanie założeniu, że protonoterapia ma przewagę oraz wskazuje na wagę dowodów oraz badań randomizowanych. Jedna z badaczek, onkolog twierdzi wprost, że nie rekomendowałaby protonoterapii poza badaniem klinicznym dopóki nie zostaną zademonstrowane kliniczne korzyści w prospektywnym badaniu randomizowanym.

Wyniki badania zostały opublikowane w Journal of Clinical Oncology a wstępnie zaprezentowano je podczas ASCO 2016. Wtedy ekspert z Uniwersytetu w Maryland stwierdzał, że zasady są takie same dla onkologów i radioterapeutów a protonoterapia powinna pozostać metodą eksperymentalną, ponieważ technologia, podobnie jak lek nie powinna być wprowadzana dopóki jej korzyści nie zostaną zademonstrowane.

Badanie MD Anderson Cancer Center obejmowało 149 pacjentów z nieoperacyjnym rakiem płuca.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe