Wyślij
Udostępnij:
 
 

Radioterapia stereotaktyczna podwaja czas przeżycia chorych z rakiem płuca

Źródło: Medscape,MK/AL
Autor: Aleksandra Lang |Data: 04.10.2016
 
 
Kategorie: Płuco i opłucna
Działy: Varia Aktualności
Coraz powszechniejsze zastosowanie stereotaktycznej radioterapii ciała SBRT w większym stopniu niż radioterapia konwencjonalna przyczynia się do podwojenia długości przeżycia u chorych z wczesnym stadium zaawansowania niedrobnokomórkowego raka płuca NSCLC.
Jak podaje Medscape, badanie Veterans Health Administration (VA) zostało przedstawione na zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej American Society for Radiation Oncology (ASTRO) 2016. Badacze podkreślają , że zwiększone wykorzystanie SBRT jest silnie związane z poprawą przeżycia chorych.
Badanie objęło 1600 pacjentów VA z rakiem płuca leczonych radioterapią między 2001 a 2010. Średni czas kontynuacji wyniósł 4 lata. Przeżycie całkowite oraz przeżycie szczególne dla raka płuca znacząco się poprawiły wskutek SBRT w porównaniu do naświetlania konwencjonalnego.
Zdaniem Briana Kavanagha, MD, MPH, prezydenta-elekta ASTRO choć SBRT ma zaledwie 10 lat jest bardziej inteligentnym, efektywniejszym i opłacalnym sposobem leczenia. Terapia wymaga mniej podróży do centrum onkologicznego ze strony pacjenta, ma mniej skutków ubocznych i jest łatwiejsza do przyjmowania.
Inne badanie opublikowane już w 2006 roku w JAMA, wskazuje, że przeżycie całkowite z SBRT wynosi mniej więcej 48 miesięcy, co oznacza, ze jest znacząco dłuższe niż historyczne przeżycie 24 miesięcy przy konwencjonalnej radioterapii.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe