REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

"Okno terapeutyczne" w RZS- pośpiech jest konieczny

Udostępnij:
Idea wczesnego rozpoznawania i szybkiego wdrażania terapii w reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS) jest powszechnie znana wśród reumatologów. Zbyt późne rozpoczęcie leczenia jest związane z szybszą progresją zmian radiologicznych, koniecznością wykonywania zabiegów ortopedycznych, większą śmiertelnością oraz niższym odsetkiem chorych utrzymujących remisję. Dokładnie jednak nie wiadomo jak kształtuje się zależność czasu trwania objawów w stosunku do skuteczności terapii. Czy jest to zależność liniowa zgodna z zasadą "im wcześniej tym lepiej"? Czy też chodzi tu raczej o jakiś określony próg czasowy, czyli istnienie tzw.: "okna terapeutycznego", którego przekroczenie związane jest z gorszą odpowiedzią na terapię?
Praca powstała we współpracy holenderskich i francuskich naukowców na podstawie dwóch grup kohortowych obejmujących chorych z wczesnym zapaleniem stawów: AEC (Early Arthritis Clinic) stworzonej w ośrodku w Leiden oraz francuskiej ESPOIR (Evaluation et Suivi de POlyathrites Indifferenciees Recentes). Analizę statystyczną przeprowadzono w oparciu o dane chorych z ustalonym (na podstawie kryteriów z 1987) rozpoznaniem RZS leczonych lekami modyfikującymi przebieg choroby (LMPCh).

U 11,5% chorych (85/738) w grupie AEC możliwe było osiągnięcie trwałej remisji bez LMPCh ( DMARD-free remission), natomiast w grupie ESPOIR u 5,4% (29/533). W obu grupach zależność czasu trwania objawów w odniesieniu do przejścia choroby w stadium przetrwałe nie miała charakteru liniowego. Optymalny (wobec możliwości uzyskania trwałej remisji bez LMPCh) czas trwania objawów w grupie ACE wyniósł 14,9 tygodni (95% CI 12.3-16.0), a w ESPOIR 19,1 tygodni (95% CI 12.3-28.0).

Przeprowadzone badanie jest dowodem naukowym na istnienie tzw. "okna terapeutycznego", czyli okresu czasu, w którym rozpoczęcie leczenia daje największą szansę na uzyskanie trwałej remisji bez LMPCh. Na razie nie znamy biologicznych podstaw tego zjawiska. Pamiętać należy także, iż trwała remisja bez LMPCh w RZS jest rzadkim zjawiskiem. Czy ramy okna terapeutycznego w odniesieniu do innych miar skuteczności leczenia w RZS są tak samo szerokie?
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.