REUMATOLOGIA
Spondyloartropatie
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Aktywność choroby w osiowej spondyloatropatii – wpływ chorób towarzyszących

Udostępnij:
Analiza wykazała istotną zależność pomiędzy wartościami BASDAI oraz bólem kręgosłupa a liczbą schorzeń współistniejących, czego nie obserwowano w przypadku ASDAS – w przypadku pacjentów z wielochorobowością to może być bardziej obiektywne narzędzie oceny aktywności zapalnej.
Wyniki badania wskazują, że w przypadku osiowej spondyloatropatii choroby towarzyszące mogą mieć wpływ na ocenę aktywności choroby. Badanie Zhao i wsp. oparte na analizie danych pochodzących z rejestru BSRBR-AS (British Society for Rheumatology Biologics Register for AS) wykazało, że w ocenie aktywności choroby dokonywanej za pomocą BASDAI obecność chorób towarzyszących związana była z wyższymi wartościami BASDAI w porównaniu z oceną dokonywaną w tej samej grupie pacjentów za pomocą innego narzędzia – ASDAS. BASDAI opiera się na subiektywnej ocenie aktywności choroby dokonywanej przez chorego. W przeciwieństwie do niego ASDAS (częściowo oparty na pytaniach włączonych do BASDAI) obejmuje również wskaźniki stanu zapalnego (OB, CRP) – parametr obiektywny oraz ocenę aktywności choroby dokonywaną przez pacjenta.

Analiza wykazała istotną zależność pomiędzy wartościami BASDAI oraz bólem kręgosłupa a liczbą schorzeń współistniejących, czego nie obserwowano w przypadku ASDAS. Współistnienie u chorego depresji, niewydolności serca czy choroby wrzodowej żołądka związane było ze zwiększeniem wartości BASDAI. Nie można wykluczyć, że występowanie powyższych chorób, szczególnie niewydolności serca i choroby wrzodowej żołądka, mogło być związane z ograniczeniami terapii głównie związanymi z możliwością stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W badanej populacji liczącej 2043 chorych 44% badanych miało co najmniej jedno schorzenie towarzyszące. Obecność każdej kolejnej choroby towarzyszącej związana była ze zwiększeniem wartości BASDAI o 0,4 jednostki, a w przypadku bólu kręgosłupa – o 0,53. W przypadku całkowitej wartości ASDAS choroby współistniejące nie miały istotnego wpływu na wartość wskaźnika, nawet po uwzględnieniu całkowitej oceny choroby przez pacjenta. Zaobserwowano ponadto, że wartość wskaźnika BASMI (ocena dokonywana przez lekarza) również podlega wpływowi chorób towarzyszących, jednak w znacznie mniejszym stopniu niż BASDAI.

Wyniki badania wskazują, że w grupie pacjentów z osiową postacią spondyloartropatii choroby towarzyszące mogą znacząco wpływać na aktywność choroby ocenianą wskaźnikiem BASDAI. W opinii autorów pracy w przypadku pacjentów z wielochorobowością bardziej obiektywnym narzędziem oceny aktywności zapalnej może być ASDAS.


Opracowanie: dr Marta Madej
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.