REUMATOLOGIA
Twardzina układowa
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Belimumab w leczeniu twardziny układowej

Udostępnij:
Tagi: belimumab
Belimumab jest ludzkim przeciwciałem monoklonalnym klasy IgG , wytwarzanym metodą rekombinacji DNA, wiążącym się specyficznie z rozpuszczalnym białkiem BLyS, hamując w ten sposób jego aktywność biologiczną. Białko BLyS bierze udział w aktywacji, różnicowaniu i przeżyciu limfocytów B.Obserwowano zwiększone stężenia tego białka w surowicy pacjentów z twardziną układową, ponadto korelowały one z rozległością zmian skórnych.
Opublikowano wyniki jednośrodkowego, podwójnie zaślepionego, kontrolowanego placebo, randomizowanego badania klinicznego, oceniającego bezpieczeństwo i skuteczność belimumabu w populacji pacjentów z wczesną uogólnioną postacią twardziny układowej.

W trwającym 52 tygodnie badaniu wzięło udział 20 chorych leczonych mykofenolanem mofetilu (do 2g/dobę), zrandomizowanych w stosunku 1:1 do ramienia otrzymującego placebo lub belimumab (10mg/kg m.c. i.v., 3 podania co 2 tyg., następnie co 4 tygodnie). W obu obserwowanych ramionach badania odnotowano zmniejszenie zajęcia skóry oceniane wskaźnikiem Rodnana (mRSS). W ramieniu stosującym belimumab wyjściowo ze średniej wartości 27 do 18 (P = 0.039), a w stosującym placebo z 28 do 21 (P = 0.023). Chociaż średnia zmiana wskaźnika mRSS była większa wśród przyjmujących belimumab (-10 vs -3), nie uzyskano istotności statystycznej (pierwotny punkt końcowy badania). Nie obserwowano różnic w częstości działań niepożądanych (w tym powikłań infekcyjnych) pomiędzy grupami. Wartości FVC o raz DLCO pozostały stabilne w trakcie trwania badania.

Interesujące są ponadto wyniki wpływu leczenia na ekspresję genów w badanych grupach chorych. Wykazano, że odpowiedź kliniczna na belimumab, związana była ze zmniejszeniem ekspresji genów o profilu związanym z włóknieniem (kolagen, ECM, TGFb/TGFbR), natomiast w ramieniu otrzymującym placebo nie obserwowano istotnych zmian (mimo, że stosowany był tej grupie mykofenolan mofetilu). Analiza histopatologiczna bioptatów skóry wykazała zmniejszenie nasilenia zmian u większości badanych w obu analizowanych grupach, jednak nie wykazano istotnych różnic pomiędzy nimi.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.