REUMATOLOGIA
Toczeń rumieniowaty układowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Choroby sercowo-naczyniowe - główna przyczyna śmiertelności u chorych na toczeń układowy

Udostępnij:
Dzięki wprowadzonym na przestrzeni lat nowym metodom terapii, 5-letnie przeżycie w grupie chorych na toczeń rumieniowaty układowy (TRU) wynosi obecnie ponad 90%. Jednak śmiertelność wśród chorych na tę chorobę jest nadal wyższa niż w populacji ogólnej. Wyniki francuskiego badania epidemiologicznego wskazują na choroby sercowo-naczyniowe, jako wiodącą przyczynę śmierci u chorych na TRU.
Przeanalizowane dane z rejestrów epidemiologicznych za lata 2000-2009 (ponad 1590 przypadków zgonów związanych z TRU) wykazały, iż choroby sercowo naczyniowe są główną przyczyną śmiertelności zarówno w grupie chorych, gdzie TRU było zasadniczą przyczyną śmierci (n=637), jak i w grupie gdzie choroba nie była głównym powodem zgonu (n=956). Pozostałe najczęstsze przyczyny zgonu to infekcje, niewydolność nerek, nowotwory. Uwzględniający wiek i płeć standaryzowany współczynnik obserwowanej liczny zgonów, w stosunku do szacowanej liczby zgonów (observed/expected ratio, O:E ratio) wynosił >1 dla powikłań sercowo-naczyniowych, oraz przewlekłej choroby nerek (szczególnie w populacji poniżej 40 roku życia, tutaj O:E wynosił odpowiednio 5,16 oraz 8,52, i malał z wiekiem), a także infekcji (w tym przypadku wskaźnik O:E wzrastał z wiekiem). Współczynnik O:E wynosił natomiast <1 dla nowotworów (za wyjątkiem nowotworów wywodzących sie z układu krwiotwórczego). Zjawisko to autorzy tłumaczą zwiększoną śmiertelnością chorych na TRU z przyczyn innych (głównie sercowo-naczyniowych), a tym samych nie osiąganie wieku związanego z największym ryzykiem wystąpienia nowotworu. Nie wykazano istotnej różnicy w średniej wieku w chwili zgonu wśród mężczyzn i kobiet (63,5 ± 18,4 lat). Ponad 37% zgonów dotyczyło populacji między 60, a 79 rokiem życia. W populacji poniżej 40 roku życia więcej zgonów dotyczyło kobiet, niż mężczyzn (13,5% vs 8,2%).
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.