REUMATOLOGIA
Inne układowe choroby tkanki łącznej
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Ciąża u kobiet z układowym zapaleniem naczyń

Udostępnij:
Przebieg ciąży w kontekście choroby podstawowej stanowi trudny temat w przypadku kobiet z układowymi zapaleniami naczyń (uzn), głównie z racji skąpych doniesień dotyczących problemu. Istotne znaczenie może mieć heterogenność schorzeń należących do tej grupy, wiek zachorowania oraz stosowane leczenie mogące mieć potencjalnie wpływ na płodność (cyklofosfamid).
Tym bardziej cenne wyniki retrospektywnego badania brytyjskich naukowców opublikowane na łamach Rheumatology.

Analizie poddano przebieg 51 ciąż (u 29 pacjentek z układowymi zapaleniami naczyń, głównie ziarniniakowatością z zapaleniem naczyń, eozynofilową ziarniniakowatością z zapaleniem naczyń, ANCA - dodatnim zapaleniem naczyń z zajęciem nerek, chorobą Takayasu, Behceta, pokrzywkowym zapaleniem naczyń). Zaobserwowano niższy średni wiek ciążowy w momencie porodu u kobiet z uzn, w porównaniu do zdrowych kobiet z grupy kontrolnej (36 tydzień i 2 dni vs 40 tydzień ciąży). Obserwowaną niższą masę urodzeniową noworodków u pacjentek z uzn, należy raczej odnosić do wczesnego wieku ciążowego. Kobiety z uzn obarczone były zwiększonym ryzykiem powikłań ciąży w postaci poronień (co wykazano w innych badaniach) oraz porodów przedwczesnych. Obserwowano ponadto większą częstość stanu przedrzucawkowego (różnice jednak nie były istotne statystycznie). Zaproponowano jednak, w oparciu o analizę piśmiennictwa, rozważenie stosowania małej, profilaktycznej dawki kwasu acetylosalicylowego u kobiet z uzn, szczególnie w przypadku zajęcia nerek lub występowania nadciśnienia tętniczego krwi. Istotne jest również uważne monitorowanie kobiet w okresie ciąży oraz połogu, z uwagi na ryzyko wystąpienia zaostrzenia choroby, również w przypadkach pacjentek, które w okresie ciąży stosują immunosupresję.

W przypadku przytaczanego badania nie były to jednak zaostrzenia z poważnymi powikłaniami narządowymi, wymagające intensywnej immunosupresji.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.