REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czy badania oceniające skuteczność leków biologicznych są tendencyjne? O związku między zalecaną dawką metotreksatu a wynikiem badań klinicznych leków biologicznych.

Udostępnij:
Metotreksat (MTX) jest podstawowym lekiem stosowanym w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów. Według aktualnych zaleceń docelowa dawka leku wynosi 25- 30mg/tydzień. Warto jednak wspomnieć, że jeszcze kilka lat temu MTX stosowany był w niższych dawkach w obawie o działania niepożądane zwłaszcza przy wieloletniej terapii. Dziś badania obserwacyjne dostarczają nam wielu dowodów na bezpieczeństwo stosowania MTX. Ale czy w kolejnych zaleceniach będziemy obserwować dalszy wzrost zalecanej dawki?
W najnowszym numerze Annals of Rheumatic Disease ukazał się artykuł, w którym autorzy sugerują, iż randomizowane badania kliniczne, których głównym celem była ocena skuteczności leczenia biologicznego względem metotreksatu, zostały zaprojektowane w taki sposób, aby lek biologiczny uzyskał lepszy wynik. Oczywiście było to w interesie sponsora. Sukces leków biologicznych miałby wynikać z faktu, że w grupie kontrolnej stosowano zbyt niskie dawki metotreksatu.
Na podstawie systematycznego przeglądu publikacji naukowych wyłoniono 13 randomizowanych badań klinicznych porównujących metotreksat i lek biologiczny w leczeniu RZS. W badaniach tych maksymalna dopuszczalna dawka metotreksatu to 20 mg, a lek stosowany był doustnie we wszystkich badaniach z wyjątkiem jednego, gdzie zastosowano metotreksat w iniekcjach, ale tylko w dawce 15mg. Zatem jak wskazuje Duran i wsp. wyniki tych badań mogą być obarczone błędem ( preferowanie leku biologicznego ), zwłaszcza w świetle dzisiejszych zaleceń i praktyki prowadzenia leczenia w RZS. Skutkiem takiej interpretacji może być narażanie pacjentów na niepotrzebne wydatki oraz ryzyko działań niepożądanych związanych z prowadzeniem leczenia biologicznego.
Kremer w artykule wstępnym aktualnego wydania dywaguje z tą opinią. Zwraca uwagę , że pierwsze publikacje opinii ekspertów z zaleceniem dawki MTX 25-30 mg pojawiły się w 2009 roku, natomiast ponad połowa wymienionych badań klinicznych ukazała się przed lub w 2010 roku. Zwraca uwagę na potrzebę indywidualnego dostosowania dawki z uwzględnieniem skuteczności i tolerancji leczenia. Przypomina, że odpowiedź na MTX jest warunkowana także genetycznie i może różnie się kształtować w wybranych populacjach. Dobranie leku w skutecznej dawce związane jest zawsze z wyważeniem potencjalnych korzyści i toksyczności leku. Czy możliwe jest dalsze zwiększanie zalecanej dawki w leczeniu RZS? Czy dawka 30-35mg byłaby bezpieczna dla pacjenta i jaki byłby jej wpływ na kontrolę objawów chorobowych? Jaka jest różnica skuteczności leczenia między poszczególnymi dawkami 20 mg, 25 mg czy 30mg?
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.