REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czynniki ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych podczas terapii tocilizumabem

Udostępnij:
Retrospektywna analiza oceniająca związek między czynnikami demograficznymi, profilem lipidowym i aktywnością choroby (baseline oraz w trakcie leczenia) z ryzykiem dużych zdarzeń sercowo-naczyniowych (ang. major cardiovascular events, MACE), w populacji pacjentów leczonych tocilizumabem wykazała, iż wyjściowo wiek, obecność chorób sercowo-naczyniowych w wywiadzie, aktywność choroby oraz stosunek cholesterolu całkowitego do frakcji HDL były niezależnie związane z ryzykiem wystąpienia MACE
W trakcie leczenia (ocena w 24 tygodniu) wysoka aktywność choroby również związana była z wystąpieniem zdarzeń sercowo-naczyniowych, natomiast zmniejszenie aktywności choroby wyrażające się spadkiem wskaźnika DAS28 oraz liczby bolesnych i obrzękniętych stawów zmniejszało ryzyko MACE. Zmiany w lipidogramie w trakcie stosowania tocilizumabu nie wpływały na ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych. Autorzy ów brak związku pomiędzy hyperlipidemią i zwiększonym ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych tłumaczą m.in. nie w pełni poznanym wpływem procesu zapalnego na zmniejszenie stężenia lipidów w surowicy.
Wyniki oparto o retrospektywną analizę blisko 4000 przypadków chorych z umiarkowanym i aktywnym rzs, uczestniczących w randomizowanych badaniach klinicznych z zastosowaniem tocilizumabu lub fazie otwartej tych badań. W sumie odnotowano 50 przypadków MACE (14683 pacjento-lat).
Zwiększone ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych (zawał mięśnia serca, udar mózgu) u chorych na rzs, jest wynikiem występowania nie tylko klasycznych czynników ryzyka (np. palenia tytoniu, dyslipidemii), ale również czynników ryzyka związanych z samą chorobą (np. obecność HLA-DRB1, wysokie wskaźniki stanu zapalnego, współistniejące zapalenie naczyń). Istnieją hipotezy o możliwości udziału w patogenezie powikłań sercowo-naczyniowych IL-6, jednej z kluczowych cytokin prozapalnych o udokumentowanym znaczeniu w patogenezie procesu zapalnego w rzs. Stąd idea badania porównująca wpływ klasycznych (profil lipidowy) oraz związanych z rzs czynników na ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.