REUMATOLOGIA
Inne układowe choroby tkanki łącznej
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Dieta bogata w błonnik zmniejsza ryzyku choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych

Udostępnij:
Dieta bogata w błonnik pochodzenia roślinnego ma wyraźne korzystne efekty zdrowotne, takie jak niższy poziom cholesterolu, lepiej kontrolowany poziom cukru we krwi i niższa waga, wynika z amerykańskich badań prospektywnych prowadzonych na Uniwersytecie w Bostonie.
Badanie obejmowało 1268 dorosłych w wieku powyżej 50 lat, którzy spożywali więcej nią średnie spożycie błonnika, po dziewięciu latach obserwacji stwierdzono u nich o 61 procent niższe ryzyko wystąpienia objawów choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych, niż u tych osób, które spożywały błonnik poniżej średniej.

Dieta bogata w błonnik przyczynia się do niższej masy ciała oraz zapobiega powstawaniu stanów zapalnych, które powodują choroby zwyrodnieniowe stawów. Błonnik działa jak probiotyk, co prowadzi do wzrostu pożytecznych bakterii w jelitach przyczyniając się do zmniejszenia stanów zapalnych.
Jest to pierwsze badanie, które pokazują, że spożywanie więcej błonnika obniża ryzyko powstania choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych. Zwiększone spożycie błonnika pokarmowego wydaje się być jednym z najbardziej ekonomicznych sposobów zmniejszenia ryzyka wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych.

Obecna średnie dzienne spożycie błonnika wśród dorosłych Amerykanów wynosi około 15 gramów, jest to znacznie poniżej zalecanego poziomu, który wynosi 22,4 gramów dla kobiet i 28 gramów dla mężczyzn powyżej 50 roku życia.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.