REUMATOLOGIA
Krystalopatie
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Dna moczanowa a choroba Alzheimera

Udostępnij:
Hyperurykemia jest główną przyczyną dny moczanowej, ma również związek z chorobami nerek. Wysokie stężenia kwasu moczowego sprzyjają występowaniu chorób układu sercowo-naczyniowego i należą do czynników ryzyka zgonu. Jednocześnie kwas moczowy jest kluczowym antyoksydantem znajdującym się w osoczu. Na podstawie przeprowadzonych obserwacji przypuszcza się, iż kwas moczowy może chronić przed rozwojem czy postępem uszkodzenia nerwów np. w chorobie Parkinsona.
Uszkodzenie włókien dopaminergicznych wskutek stresu oksydacyjnego odgrywa rolę w patogenezie zarówno choroby Parkinsona jak i choroby Alzheimera, a kwas moczowy może chronić neurony przed tym procesem. W jednym z opublikowanych badań obserwacyjnych wysoki poziom kwasu moczowego był związany ze zmniejszeniem ryzyka zachorowania na otępienie (zarówno na skutek choroby Alzheimera jak i zmian naczyniowych), dodatkowo u tych osób odnotowywano lepsze wyniki w zakresie funkcji poznawczych.
W badaniu opublikowanym w marcowym wydaniu „Annals of the Rheumatic Diseases” obliczenia statystyczne wykonano na podstawie elektronicznej bazy danych, które pozyskano w latach 1995-2013 i pochodziły z praktyk ogólnych w Wielkiej Brytanii. Populacja badana odzwierciedlają populację ogólna tego kraju. Grupę kontrolna odpowiednio dobrano z uwzględnieniem płci, wieku, BMI. Odnotowano 309 nowych zachorowań na chorobę Alzheimera wśród 59 224 chorych na dnę moczanową (29% stanowiły kobiety, średnia wieku w chwili zachorowania to 65 lat). Natomiast w grupie kontrolnej obejmującej 238 805 osób stwierdzono 1942 nowe przypadki choroby Alzheimera w czasie obserwacji trwającej ponad 5 lat. Okazało się, że ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera było o 24% niższe u osób z rozpoznaniem dny moczanowej, po uwzględnieniu wieku, płci, statusu socjoekonomicznego, czynników związanych ze stylem życia, parametrów metabolicznych związanych z chorobami układu krążenia oraz stosowaniem leków na układ krążenia. Podobne obliczenia wykonano wśród osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów i nie uzyskano żadnych korelacji.
Jest to pierwsze populacyjne badanie w którym wykazano statystycznie istotną negatywną zależność między zachorowaniem na dnę moczanową i chorobę Alzheimera, jednocześnie jego wyniki pośrednio wspierają hipotezę, iż kwas moczowy ma działanie neuroprotekcyjne.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.