REUMATOLOGIA
Inne układowe choroby tkanki łącznej
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

FDG-PET/CT – metoda przydatna w diagnostyce miopatii zapalnych

Udostępnij:
Metoda wykorzystująca technikę PET/CT, oparta na ocenie wychwytu znacznika [18F]fluorodeoksyglukozy ([18F]FDG-PET/CT), może okazać się przydatna w diagnostyce PM/DM.
Aktualnie diagnostyka zapalenia wielomięśniowego (PM) i skóronomięśniowego (DM) wykorzystuje techniki laboratoryjne (ocena enzymów mięśniowych), badanie elektromiograficzne, ocenę histopatologiczną oraz, coraz szerzej, metodę obrazowania rezonznsu magnetycznego. Ostatnia z metod pozwala na zlokalizowanie ognisk procesu zapalnego, przez co umożliwia optymalizację wyboru miejsca biopsji, pozwala na ocenę aktywności choroby. Metoda wykorzystująca technikę PET/CT, oparta na ocenie wychwytu znacznika [18F]fluorodeoksyglukozy ([18F]FDG-PET/CT), może okazać się przydatna w diagnostyce PM/DM. Pierwotnie technika ta oparta na ocenie zwiększonego wychwytu znacznika przez tkanki patologiczne, wykorzystywana była w diagnostyce nowotworów. Badacze japońscy oceniali przydatność [18F]FDG-PET/CT, wykorzystując ilościową ocenę wychwytu znacznika w proksymalnych mięśniach. Retrospektywną analizą objęto grupę dwudziestu pacjentów ze świeżym rozpoznaniem PM/DM, przed włączeniem leczenia. Wykazano, że na podstawie [18F]FDG-PET/CT można zróżnicować PM/DM od schorzeń pozamięśniowych, aczkolwiek istnieje konieczność standaryzacji metody oceny, aby móc jednoznacznie różnicować PM/DM od niezapalnych miopatii, czy innych schorzeń zapalnych, jak np. zapalenia naczyń. Ponadto metoda może okazać się przydana w identyfikacji ognisk zapalnych w zajętych mięśniach, co może ukierunkować na wybór optymalnego miejsca biopsji. Zastosowana przez badaczy metoda oceny wychwytu znacznika wydaje się korelować z ogólną aktywnośćią procesu zapalnego oraz ciężkością zajęcia mięśni w przebiegu PM/DM. Regionalny wychwyt znacznika korelował z klinicznie stwierdzanym osłabieniem danej grupy mięśni oraz z obserwowanymi w badaniu histopatologicznym naciekami zapalnymi. Dodatkowo na korzyść metody przemawia fakt, iż może ona jednocześnie służyć jako screening w kierunku zespołów nowotworowych. Metoda może być również przydatna w wykrywaniu śródmiąższowej choroby płuc (zwiększony wychwyt znacznika w objętej procesem chorobowym tkance płucnej).
Konieczne są dalsze badania oceniające przydatność [18F]FDG-PET/CT w diagnostyce oraz wystandaryzowanie metod oceny wychwytu znacznika (FDG). Ostatnie z wymienionych może być przyczyną rozbieżności w wyniakch badań oceniających potencjalną rolę metody w diagnostyce PM/DM.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.