REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Hydrożel na RZS

Udostępnij:
Naukowcy stworzyli hydrożel, który mógłby wchłonąć nadmiar płynu stawowego, który powstaje wraz z rozwojem RZS, a także stanowić lek na stan zapalny zajętych stawów.
Stworzony przez naukowców z Instytutu Podstaw Nauki (IBS) w Korei żel oddziałuje na tlenek azotu – gaz, który powstaje w związku z rozwojem reumatoidalnego zapalenia stawów.

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą autoimmunologiczną, na którą cierpi około 1,5 miliona osób w Stanach Zjednoczonych. Według Arthritis Foundation, reumatoidalne zapalenie stawów występuje prawie trzy razy częściej wśród kobiet niż mężczyzn, a u kobiet może się rozwinąć RZS w starszym wieku.

W reumatoidalnym zapaleniu stawów system odpornościowy błędnie atakuje zdrową tkankę stawową, głównie w stawach rąk, nadgarstków, łokcie, kolanach, kostkach i stóp. Może to prowadzić do gromadzenia się płynu maziowego, który zwykle pomaga w smarowaniu stawów i ułatwia nam poruszanie się - nadmiar tego płynu może powodować obrzęk i ból.

Z dotychczasowych badan wynika, że tlenek azotu jest kluczowym czynnikiem wywołującym reumatoidalne zapalenie stawów. - Tlenek azotu jest podobny do miecza obusiecznego- wyjaśnia kierownik studiów Won Jong Kim z IBS w Korei. - Reguluje stan zapalny i chroni nasze ciało poprzez unieszkodliwienie zewnętrznych patogenów, ale jeśli jest go za dużo może być toksyczny i powodować RZS, a także inne choroby autoimmunologiczne, choroby układu krążenia i nowotwory.

Wyniki badania na ten temat działania nowego hydrożelu zostały opublikowane w czasopiśmie Advanced Materials .
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.