REUMATOLOGIA
Spondyloartropatie
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Identyfikacja chorych ze wczesnym ŁZS – kwestionariusz EARP

Udostępnij:
Tagi: ŁZS
Dane dotyczące odsetka chorych na łuszczycę skóry z objawowym zapaleniem stawów, są rozbieżne i wahają się od 6% do nawet 42%. Wczesne objawy kliniczne zajęcia układu ruchu mogą być przeoczone zarówno przez lekarzy dermatologów (szczególnie w przypadku prawidłowych parametrów stanu zapalnego), jak i przez pacjentów (brak świadomości powiązań zmian skórnych oraz stawowych w przebiegu choroby).
Dostępne są narzędzia, mające na celu pomóc wyselekcjonować dermatologom, chorych z podejrzeniem zmian stawowych. Należą do nich kwestionariusze: ToPAS (Toronto Psoriatic Arthritis Screen), PASE (Psoriatic Arthritis Screening and Evaluation), PEST (Psoriasis Epidemiology Screening Tool). Nie są one jednak ukierunkowane na diagnostykę wczesnych zmian. Tinazzi i wsp. poddali ocenie nowy kwestionariusz EARP (Early ARthritis for Psoriatic patients), mający na celu wczesną identyfikację chorych z podejrzeniem ŁZS, wśród pacjentów z łuszczycą skóry. U 288 chorych z łuszczycą skóry, u których nie stosowano wcześniej leków modyfikujących przebieg choroby (DMARD), wykonano skryning za pomocą EARP oraz PASE. Kwestionariusz EARP zawierał 10 pytań obejmujących występowanie: bólu stawów (w tym stóp, skokowych, łokci, bioder), bólu zapalnego kręgosłupa, sztywności porannej w stawach rąk, bólu i obrzęku nadgarstków i stawów rąk, bólu i obrzęku palców, obrzęku okolicy ścięgna Achillesa oraz stosowania NLPZ częściej niż 2x w tygodniu z powodu bólu stawów w okresie ostatnich 3 miesięcy. Za każdą pozytywną odpowiedź przyznawany był 1 punkt. Wynik 3 i więcej punktów stanowił punkt odcięcia przemawiający za wczesnym ŁZS. Swoistość i czułość wynosiła odpowiednio 91,6 i 85,2 – dla EARP oraz 67,2 i 90,7 – dla PASE, przy punkcie odcięcia 3 dla EARP-10 i 44 dla PASE. 26,7% uczestników badania spełniało kryteria CASPAR dla ŁZS na początku badania, a po roku 32,9% chorych. Wskaźnik EARP≥3 korelował z rozpoznaniem klinicznym artropatii.
Według autorów kwestionariusz EARP może okazać się szybkim i prostym narzędziem pozwalającym na identyfikację chorych z wczesnym ŁZS.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.