REUMATOLOGIA
Inne układowe choroby tkanki łącznej
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Kobiety z układowymi chorobami tkanki łącznej wymagają szczególnej opieki podczas ciąży i w okresie okołoporodowym

Udostępnij:
Pacjentki z układowymi chorobami tkanki łącznej wymagają szczególnego nadzoru w okresie ciąży oraz okresie okołoporodowym ze względu na wpływ choroby podstawowej (i związanych z nią powikłań) oraz stosowanego leczenia, na ryzyko powikłań ze strony matki i rozwijającego się płodu.
Opublikowano wiele doniesień dotyczących wpływu reumatoidalnego zapalenia stawów (rzs) i tocznia rumieniowatego układowego (tru) na przebieg ciąży, znany jest również wpływ ciąży na aktywność tych schorzeń. Na łamach Arthritis and Rheumatism badacze australijscy opublikowali wyniki dużego badania obserwacyjnego, obejmującego okres dziesięcioletni, w którym oceniano ryzyko powikłań w okresie ciąży wśród kobiet z chorobami autoimmunologicznymi, za wyjątkiem tru i rzs (w sumie ponad 400 porodów). W tej grupie znalazły się m.in. chore na twardzinę układową, układowe zapalenia naczyń, zespół Sjogrena, zapalenie wielo- i skórnomięśniowe. Wyniki analizy potwierdziły zwiększone ryzyko powikłań u tych pacjentek w porównaniu do populacji zdrowej. Obserwowano zwiększone ryzyko nadciśnienia tętniczego, krwawień i porodu przedwczesnego. Ciąże te częściej, w porównaniu do populacji ogólnej, zakończone były cesarskim cięciem (49% vs 28%). Dzieci matek z chorobami autoimmunologicznymi wymagały także częściej specjalistycznej opieki neonatologicznej oraz obarczone były większym ryzykiem zgonu w okresie okołoporodowym. Nie wyodrębniono spośród analizowanych przypadków, grupy pacjentek obarczonych największym ryzykiem powikłań. Najmniej zdarzeń niepożądanych obserwowano wśród pacjentek z zapaleniem naczyń ograniczonym do skóry, jednak ich liczba była relatywnie niska (24 porody). Czas pobytu w szpitalu związanego z porodem, w przypadkach pacjentek z chorobami tkanki łącznej był dłuższy w porównaniu do grupy kontrolnej, częściej też wymagały one hospitalizacji w okresie przed- i poporodowym. Z uwagi na ryzyko powikłań dla matki i dziecka, ciąże i porody wśród kobiet obciążonych rzadkimi chorobami autoimmunologicznymi powinny być prowadzone przez ośrodki wysokospecjalistyczne, posiadające odpowiednie doświadczenie w prowadzeniu takich pacjentek oraz odpowiednie zaplecze techniczne. (al)
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.