REUMATOLOGIA
Inne układowe choroby tkanki łącznej
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Kryteria klasyfikacyjne zespołu Sjögrena z 2002 i 2012 roku wykazują porównywalną przydatność w praktyce klinicznej

Udostępnij:
Rozpoznanie zespołu Sjögrena jest często trudne. Obecnie najczęściej korzysta się z kryteriów z 2002 roku, które zostały opracowane przy współpracy badaczy europejskich i amerykańskich (American European Consensus Group) oraz kryteriów z 2012 roku zaakceptowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Reumatologiczne (ACR), które powstały wskutek wielośrodkowych, międzynarodowych badań pod akronimem SICCA (Sjögren’s International Collaborative Clinical Alliance).
Zespół Sjögrena jest chorobą wielonarządową o bardzo zróżnicowanym obrazie klinicznym. Dla tej jednostki chorobowej sformułowano wiele różnych kryteriów klasyfikacyjnych, które mogą być pomocne także w diagnostyce choroby. Rozpoznanie zespołu Sjögrena jest często trudne. Obecnie najczęściej korzysta się z kryteriów z 2002 roku, które zostały opracowane przy współpracy badaczy europejskich i amerykańskich (American European Consensus Group) oraz kryteriów z 2012 roku zaakceptowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Reumatologiczne (ACR), które powstały wskutek wielośrodkowych, międzynarodowych badań pod akronimem SICCA (Sjögren’s International Collaborative Clinical Alliance). Kryteria z 2012 roku oparte są wyłącznie o badania obiektywne (obecność przeciwciał, biopsja ślinianki i wskaźnik suchości oka oparty na metodzie ilościowej barwienia powierzchni oka zielenią lizaminową) i nie uwzględniają dolegliwości zgłaszanych przez pacjentów dotyczących suchości błon śluzowych.
Rasmuussen i współpracownicy dokonali porównania kryteriów klasyfikacyjnych z 2002 roku (kryteria AECG) oraz kryteriów z 2012 roku (kryteria ACR-SICCA) w grupie 646 pacjentow z objawami suchości. Kryteria AECG zostały spełnione u 279 pacjentów,a kryteria ACR-SICCA u 268 pacjentów, natomiast zarówno kryteria AECG jak i ACR-SICCA były spełnione u 244 pacjentów. Wśród 35 pacjentów spełniających kryteria AECG, a nie spełniających ACR-SICCA u 26 wynik biopsji ślininaki wargowej w ocenie Tscore≥1, u 9 były obecne przeciwciał anty-Ro/La. 24 pacjentów spełniało tylko kryteria ACR-SICCA (AECG negatywny) co miało związek z oceną ilościową suchości oka. Ponadto w badanej grupie oznaczono profil ekspresji genów u 180 losowo wybranych pacjentów.
Na podstawie przeprowadzonego eksperymentu nie stwierdzono większej przydatności klinicznej nowych kryteriów ACR-SICCA z 2012. Zarówno przy zastoswaniu kryteriów AECG jak i ACR-SICCA grupa pacjentów spełniających kryteria była podobna pod względem obrazu klinicznego oraz w ocenie profilu ekspresji genów. Stworzenie kryteriów klasyfikacyjnych, które lepiej scharakteryzują grupę chorych z zespołem Sjögrena jest uzależnione od lepszego zrozumienia patomechanizmu choroby.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.