REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Leki biologiczne w RZS ze współistniejącym zakażeniem HCV. Porównanie inhibitorów TNFα i rytuksymabu.

Udostępnij:
Stosowanie biologicznych leków modyfikujących przebieg choroby u pacjentów z aktywnym RZS i współistniejącym zakażeniem HCV (wirus zapalenia wątroby typu C, hepatitis C virus) jest częstym problemem w praktyce klinicznej.
Leki biologiczne poprzez działanie na układ immunologiczny mogą sprzyjać aktywacji wirusa, co ostatecznie prowadzi do marskości i nowotworu wątroby. Niektóre badania wskazują, iż stosowanie inhibitorów TNF alfa jest bezpieczne u chorych zakażonych wirusem HCV. Natomiast wzrost replikacji wirusa był obserwowany u chorych z białaczką leczonych rytuksymabem (RTX) wraz z chemioterapią. Opisywano także przypadki reaktywacji zakażenia HCV po zastosowaniu RTX z powodu RZS. Leki biologiczne o różnym mechanizmie działania mogą inaczej wpływać na przewlekłe zakażenia.

U 26 chorych z zakażeniem HCV oraz aktywnym RZS zastosowano leczenie biologiczne: u 20 inhibitory TNFα (etanercept 12, adalimumab 6, golimumab 2),a u 6 RTX. Średni czas stosowania leczenia wynosił 25,8 (±16,7) miesięcy. Przed włączeniem oraz po zastosowaniu leku biologicznego oznaczano aktywność ALT oraz poziom wiremii HCV.

Nie wykazano istotnych statystycznie różnicy w uzyskanych wynikach przed i po zastosowanej terapii. Aczkolwiek w analizie statystycznej z podziałem na mechanizm zastosowanego leku (inhibitory TNF vs RTX) u pacjentów leczonych RTX wykazano wzrost replikacji wirusa, czego nie zaobserwowano w grupie leczonej inhibitorami TNFα (różnica między RTX i inhibitorami TNFα istotna statystycznie p=0,003).

Przeprowadzone badanie prospektywne zgodnie z dotychczasowymi obserwacjami potwierdza bezpieczeństwo stosowania inhibitorów TNFα (zwłaszcza etanerceptu) u chorych z zakażeniem HCV. W przypadku stosowania rytuksymabu u chorych z zakażeniem HCV bez skojarzonej terapii przeciwwirusowej zaleca się przeprowadzanie kontrolnych badań ilościowych RNA HCV. Na podstawie uzyskanych wyników wydaje się, że leki których mechanizm działania jest ukierunkowany na limfocyty B mogą mieć większy wpływ na reaktywację zakażenia HCV niż leki z grupy inhibitorów TNFα.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.