REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Menopauza - wpływa na sprawność

Udostępnij:
Tagi: menopauza
Wystąpienie menopauzy stanowi niekorzystny czynnik ryzyka szybszego postępu i pogorszenia sprawności funkcjonalnej pacjentek chorujących na RZS.
Komfort i jakość życia jest ważnym elementem każdej choroby przewlekłej. Większość pacjentów chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) stanowią kobiety. To one jak wskazują wyniki badań obserwacyjnych, mają bardziej niekorzystny w porównaniu do mężczyzn przebieg choroby związany między innymi z upośledzeniem sprawności i niepełnosprawnością. RZS ma w przypadku kobiet większy wpływ na pogorszenie jakości życia. Jak wynika z raportu Mollard i wsp. ważnym elementem wpływającym na pogorszenie jakości życia u kobiet chorujących na RZS, jest stan pomenopauzalny i związane z nim zmiany hormonalne.

Badaniem obserwacyjnym objęto 8189 kobiet, spośród których 24,5% było w okresie przedmenopauzalnym (średnia wieku 39,7 lat), 7,5% przebyło menopauzę w trakcie obserwacji, natomiast 68% znajdowało się w wieku pomenopauzalnym (średnia wieku 62,3 lata). We wszystkich badanych przypadkach objawy RZS wystąpiły w okresie przed menopauzą. Jak wynika z analizy pacjentki w wieku przedmenopauzalnym wykazywały mniejszy spadek sprawności (oceniany kwestionariuszem HAQ), niż kobiety w okresie pomenopauzalnym. Zaobserwowano ponadto, że korzystny wpływ, jeśli chodzi o zmniejszenie progresji niepełnosprawności, miały stosowanie kiedykolwiek hormonalnej terapii zastępczej, ciąża, dłuższy wiek reprodukcyjny.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.