REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Nowe podejście do terapii reumatoidalnego zapalenia stawów

Udostępnij:
Leki biologiczne zapewniają dobrą kontrolę RZS, ich stosowanie wiąże się jednak z wysokimi kosztami. Jakie schematy leczenia wybrać, by zaoferować pacjentom maksimum skuteczności przy rozsądnych kosztach?
W ostatnich 20 latach możemy zaobserwować znaczne postępy w terapii RZS. Celem leczenia jest osiągnięcie stabilnej remisji i wiele obecnych leków pozwala na to.

Na początku leczenia pacjenci otrzymują konwencjonalne leki modyfikujące przebieg choroby (LMPCH/DMARD), czasem połączone z kortykosteroidami - doustnie albo w iniekcjach. Jeśli takie leczenie nie daje oczekiwanych rezultatów, rekomendowane są leki biologiczne. Do najstarszych z nich należą leki anty-TNF, ale polecane są także tocilizumab i abatacept, próby kliniczne wskazują też na skuteczność rutyksymabu. Bardzo częstym jest łączenie ich z metotreksatem(MTX). Dla wielu pacjentów koszty terapii z wykorzystaniem leków biologicznych są bardzo duże. Jak rozwiązać ten problem? Być może pomocna może być terapia indukcyjno-podtrzymująca albo zmniejszanie dawek leków biologicznych.

Pierwsza opcja jest znana jest już z onkologii. Najpierw podaje się silnie działające leki z myślą o szybkim osiągnięciu dobrych rezultatów i planem późniejszego wycofania ich. Takie podejście jest popierane przez niektórych lekarzy, np. w badaniu BeSt study 120 pacjentów otrzymywało MTX z infliksimabem przez 9 miesięcy, 87 osiągnęło pożądaną odpowiedź a u 77 była ona utrzymana także po zaprzestaniu stosowania leków biologicznych. Także inne badania potwierdzają skuteczność takiego leczenia (np. badanie OPTIMA).

Co jednak z pacjentami, którzy na początku terapii nie mieli szans na leki biologiczne? Badania wskazują, że u nich nie jest możliwe zaprzestania ich podawania po osiągnięciu remisji. Często ich odstawienie prowadzi do nowych "wybuchów" choroby (próby CERTAIN, PRESERVE). Możliwą radą w takiej sytuacji, jest zmniejszenie dawek podawanych leków zamiast zaprzestania terapii. W badaniu DOSERA potwierdzono, że stosowanie etanerceptu w dawce zmniejszonej o połowę (25mg tygodniowo zamiast 50mg) pozwala na utrzymanie remisji choroby, podczas gdy jego odstawienie powoduje gwałtowny nawrót.

Badania wskazują, że oba podejścia znajdują swoje naukowe uzasadnienie. To, które z nich zostanie zastosowane zależy od indywidualnych decyzji lekarza. Warto jednak śledzić wyniki kolejnych prób klinicznych, żeby móc zawsze wybrać optymalny wariant leczenia.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.