REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Olej rybi ma korzystny wpływ na leczenie RZS

Udostępnij:
Olej rybi zawierający wielonienasycone kwasy tłuszczowe może wykazywać działania przeciwzapalne. Dotychczas nie badano wpływu spożycia oleju z ryb na współczesne leczenie RZS.
W prezentowanym badaniu brali udział chorzy ze "świeżym" rozpoznaniem RZS, którzy dotychczas nie byli leczeni lekami modyfikującymi przebieg choroby (LMPCh), a czas trwania choroby nie przekroczył 12 miesięcy. Wszyscy uczestnicy badania otrzymali leki antyreumatyczne zgodnie z ustalonym algorytmem ukierunkowanym na osiągnięcie celu, którym było osiągnięcie remisji. Terapię rozpoczynano od zastosowania trzech leków (MTX 10mg/tydzień, sulfasalazyna 0,5g-1g/dobę, hydroksychlorochina 200mg/dobę), a następnie leczenie modyfikowano w zależności od aktywności choroby i tolerancji leków. W przypadku niepowodzenia terapii potrójnej włączano do leczenia leflunomid.
Chorych losowo, w schemacie 2:1 przydzielano do grupy z olejem rybim w wysokiej dawce (zwana dalej grupą badaną) i niskiej dawce (w celu zaślepienia-grupa kontrolna). Grupa badana otrzymywała raz dziennie 10ml koncentratu oleju rybiego zawierającego 5,5g EPA i DHA (odpowiednio 35% i 25% preparatu). W grupie kontrolnej stosowano 10ml mieszanki oleju słonecznikowego oraz oleju z gromadnika w proporcjach 2:1, który zawierał 400mg EPA i DHA.
W grupie badanej (z olejem rybim) było mniej niepowodzeń terapii potrójnej HR=0,28 95% CI 0,12-0,63 p=0,002). Ponadto w grupie badanej więcej chorych uzyskało remisję choroby według definicji ACR (HR=2,17, 95% CI 1.07-4,42 p=0,03). Natomiast dawki stosowanego metotreksatu i uzyskanych wartości DAS28 i mHAQ nie różniły się istotnie między grupami.
Przeprowadzone przez australijskich naukowców randomizowane, podwójnie zaślepione badanie kliniczne wykazało, iż spożywanie oleju rybiego przynosi dodatkowe korzyści w aktualnie promowanym sposobie leczenia RZS.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.