REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Opieka specjalistycznego personelu pielęgniarskiego czy reumatologa- analiza efektywności i kosztów dwóch modeli opieki medycznej nad chorym z RZS

Udostępnij:
Obecnie dysponujemy nowymi lekami modyfikującymi przebieg choroby, a celem terapii jest uzyskanie remisji choroby. Bardziej agresywne leczenie związane jest z potrzebą ścisłego monitoringu prowadzonej terapii.
W Europie istnieją różne modele organizacji opieki zdrowotnej. W Holandii i w krajach skandynawskich potwierdzono dobrą efektywność opieki medycznej sprawowanej w oparciu o specjalistyczny personel pielęgniarski (clinical nurse specialist- CNS).
Analiza efektywności i kosztów opieki pielęgniarskiej nad chorymi z RZS- na podstawie wieloośrodkowego randomizowanego badania klinicznego.
W ostatnich latach leczenie pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów uległo znacznym zmianom. Obecnie dysponujemy nowymi lekami modyfikującymi przebieg choroby, a celem terapii jest uzyskanie remisji choroby. Bardziej agresywne leczenie związane jest z potrzebą ścisłego monitoringu prowadzonej terapii.
W Europie istnieją różne modele organizacji opieki zdrowotnej. W Holandii i w krajach skandynawskich potwierdzono dobrą efektywność opieki medycznej sprawowanej w oparciu o specjalistyczny personel pielęgniarski (clinical nurse specialist- CNS). Opieka pielęgniarska nad chorym z RZS miałaby obejmować ocenę aktywności choroby, monitorowanie skuteczności terapii, jak również przepisywanie i zlecanie leków oraz zmiany dawek leków w tym glukokortykosteroidów domięśniowych i dostawowych, przeprowadzenie edukacji pacjenta, wsparcie psychiczne, koordynacja kompleksowej opieki i kierowanie do innych wyszkolonych specjalistów opieki medycznej.
W Wielkiej Brytanii przeprowadzono wieloośrodkowe randomizowane badanie kliniczne, które miało na celu porównanie dwóch modeli opieki nad pacjentem z RZS: opartego o wyszkolony specjalistyczny personel pielęgniarski oraz opartego o świadczenia lekarza reumatologa.
Badanie przeprowadzono w 10 ośrodkach, w każdym z nich znajdował się zespół składający się z trzech osób reumatologa, specjalistycznej pielęgniarki oraz niezależnego obserwatora. Do badania zrandomizowano 181 chorych z ustalonym rozpoznaniem RZS. W grupie pod opieką pielęgniarską było 91 chorych, pod opieką reumatologa 90 chorych. Pierwotnym punktem końcowym było obniżenie aktywność choroby, którą oceniano na podstawie pomiaru DAS28 w 13,26, 39 i 52 tygodniu obserwacji. W badaniu wykazano równoważność opieki reumatologa i specjalistycznej pielęgniarki nad chorym z RZS niezależnie od okresu obserwacji czy aktywności choroby.
Wyniki analizy dotyczące efektywności opieki względem poniesionych kosztów nie były jednoznaczne. W odniesieniu do pierwotnego punktu końcowego, czyli zmniejszenia aktywności choroby mierzonej DAS28 potwierdzono lepszy rezultat dla opieki pielęgniarskiej. Jednakże w odniesieniu do jednostek QUALY (liczba lat życia skorygowana jego jakością) wyniki analizy koszt-efekt nie były lepsze w opiece pielęgniarskiej.
Przeprowadzone badanie jest potwierdzeniem naukowym skuteczności systemu specjalistycznej opieki pielęgniarskiej nad chorym z RZS, co może przyczynić się do zmian w opiece zdrowotnej w Wielkiej Brytanii i innych krajach Europy.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.