REUMATOLOGIA
Reumatologia wieku dziecięcego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Osteitis u dzieci - przydatność MRI oraz możliwości terapii

Udostępnij:
Przewlekłe niebakteryjne zapalenie kości (chronic non-bacterial osteitis, CNO), jest przewlekłym, nawracającym procesem zapalnym, często o charakterze wieloogniskowym obejmującym tkankę kostną. Choroba przebiega z silnymi dolegliwościami bólowymi i może prowadzić do deformacji kostnych.
Celem leczenia jest działanie przeciwbólowe oraz zapewniające prawidłowy metabolizm kostny - stosowane są NLPZ, metotrexat, sulfasalazyna, bisfosfoniany, glikokortkosteroidy, a także infliximab. W opublikowanym na łamach Rheumatology raporcie, ocenie poddano skuteczność pamidronatu (stosowanego w dawce 1mg/kg/dobę przez 3 kolejne dni, co 3 miesiące przez rok) w leczeniu CNO (w przypadkach nieskuteczności NLPZ) oraz MRI całego ciała jako narzędzia służącego ocenie zaawansowania zmian kostnych. Badaną grupę stanowiło 11 dzieci w wieku 3-17 lat, z rozpoznaniem CNO (wg kryteriów z Bristol). U każdego z badanych dokonano oceny rozległości zmian zapalnych w przebiegu CNO przed i po leczeniu pamidronatem, przy użyciu metody MRI. U 73% (8/11) dzieci obserwowano dobrą lub umiarkowanie dobrą odpowiedź na leczenie pamidronatem. Wyleczenie lub znaczącą poprawę obserwowano w 73% spośród wszystkich obserwowanych w MRI ognisk zapalnych, a w 27% obraz ognisk zapalnych pozostał stabilny. Zastosowanie pamidronatu związane było z szybkim ustąpieniem dolegliwości bólowych. W przypadkach, w których ból utrzymywał się mimo stosowanego leczenia - obserwowano przetrwałą chorobę lub doszło do wytworzenia nowych ognisk zapalnych. Mechanizm działania pamidronatu w CNO związany jest prawdopodobnie z hamowaniem aktywności osteoklastów. Stosowanie go może być korzystne u chorych, którzy nie odpowiedzieli na terapię pierwszo liniową NLPZ, nie jest jednak znana długoterminowa skuteczność leczenia, następstwa oraz ryzyko nawrotów związane ze stosowaniem leku. Ocena odpowiedzi na leczenie w CNO jest utrudniona, z uwagi na trudności w różnicowaniu bólu (aktywne zmiany zapalne vs ból mechaniczny). Mało przydatne jest również monitorowanie parametrów stanu zapalnego, które często są prawidłowe lub tylko nieznacznie podwyższone. Obrazowanie metodą MRI całego ciała może stanowić wartościową metodę pozwalającą na obiektywna ocenę zaawansowania zmian kostnych oraz odpowiedz na leczenie w CNO.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.