REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Polpharma inwestuje w prace nad nowoczesnymi lekami

Udostępnij:
Polpharma zakończyła II etap budowy centrum badań i rozwoju Polpharma Biologics w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. W najnowocześniejszym laboratorium biotechnologicznym w Polsce firma prowadzi prace nad lekami biopodobnymi, które umożliwią szerszy dostęp do skutecznej terapii pacjentom cierpiącym na ciężkie schorzenia.
Centrum Polpharmy o powierzchni 2600 m kw. obejmuje laboratoria rozwojowe oraz instalacje do produkcji leków biologicznych w standardzie GMP (Good Manufacturing Practice – Dobra Praktyka Wytwarzania). Zatrudnia już 42 wysokiej klasy specjalistów i dalej intensywnie się rozwija.

Leki biologiczne - w przeciwieństwie do leków uzyskiwanych w drodze syntezy chemicznej - zawierają substancje wytwarzane przez organizmy żywe (np. komórki bakterii, drożdży, ssaków). Ich największe atuty to przełomowy mechanizm działania, korzystny profil bezpieczeństwa i wysoka skuteczność, zwłaszcza w przypadku ciężkich chorób, takich jak nowotwory czy schorzenia o podłożu immunologicznym (reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane). Główną przeszkodą w powszechnym ich stosowaniu jest wysoka cena (nawet 25 razy wyższa niż w przypadku leków chemicznych). Z tego powodu terapia lekami biologicznymi pozostaje nieosiągalna dla wielu pacjentów.

- Leki biologiczne to niewątpliwie przyszłość medycyny i dziedzina, która będzie bardzo dynamicznie się rozwijać. Zdecydowaliśmy, że prace nad lekami biologicznymi rozpoczniemy od leków biopodobnych. Pracujemy już nad trzema produktami tego typu. W ten sposób – dzięki niższej cenie – będziemy mogli zaoferować dostęp do nowoczesnej terapii większej liczbie pacjentów – wyjaśnia Jerzy Starak, przewodniczący Rady Nadzorczej Polpharma SA.

Rozwój leków biopodobnych to jednak długi, skomplikowany i kosztowny proces. Trwa od 7 do 9 lat, a koszty prac wynoszą od 50 do 100 mln euro. Dlatego szansą na zwiększenie możliwości Polpharmy w dziedzinie leków biopodobnych, a w przyszłości także projektów innowacyjnych jest strategiczne partnerstwo z niemiecką grupą farmaceutyczną należącą do Thomasa Strüngmanna, jednego z najwybitniejszych przedsiębiorców w branży farmaceutycznej w Europie.
Dodatkowe możliwości rozwoju stwarza ścisła współpraca biznesu ze środowiskiem akademickim. Polpharma od lat jest przykładem udanego współdziałania z gdańskim środowiskiem naukowym. Firma przy wsparciu funduszy unijnych zamierza współtworzyć konsorcja naukowe oraz huby biotechnologiczne, co przyczyni się do rozwoju innowacyjności Pomorza oraz gospodarki regionu opartej na wiedzy.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.