REUMATOLOGIA
Krystalopatie
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Reakcje nadwrażliwości w leczeniu dny moczanowej

Udostępnij:
Dna moczanowa jest chorobą, która najczęściej przebiega z okresami zaostrzeń (napady z obrzękiem stawów i silnymi dolegliwościami bólowymi) oraz okresem bezobjawowym. Przy rozpoznaniu dny moczanowej zalecane jest przewlekłe stosowanie leków obniżających poziom kwasu moczowego w surowicy krwi, tj. allopurynolu oraz febuksostatu.
W leczeniu ostrych objawów lekiem pierwszego rzutu jest kolchicyna. Allopurynol należy do najczęściej stosowanych leków u chorych z rozpoznaniem dny moczanowej, a jego najbardziej znanym działaniem niepożądanym są zmiany skórne, które mogą mieć ciężki przebieg. Częstość występowania nietolerancji allopurinolu oceniano w populacji chorych z Tajwanu, stwierdzając 4,68 skórnych reakcji nadwrażliwości /1000 osób, u których rozpoczęto stosowanie leku. Czynnikami ryzyka były płeć żeńska, wiek >60 lat, współistniejąca przewlekła choroba nerek i choroby układu krążenia oraz wysoka dawka początkowa leku.

Badacze Singh i Cleveland z Alabamy w USA postanowili porównać częstość występowania reakcji nadwrażliwości w przypadku trzech najczęściej stosowanych leków na dnę moczanową: kolchicyny, allopurinolu i febuksostatu. W tym celu wykorzystano dane z systemu opieki medycznej w USA, biorąc pod uwagę populację osób po 65. roku życia, które w okresie 2006 -2012 rozpoczęły leczenie dny moczanowej. Reakcję nadwrażliwości zdefiniowano na podstawie kodów rozpoznań określonych publikacji z 2015 r. przez Wrighta i wsp.

Wyliczono następującą częstość występowania objawów nadwrażliwości w przypadku: allopurynolu 23.7, febuksostatu 30.7 oraz dla kolchicyny 25.6 /1000 osobolat. Przy zastosowaniu odpowiednich analiz statystycznych (propensity-matched analysis) stwierdzono, iż zarówno febuksostat, jak i allopurynol w podobnym stopniu wpływają na ryzyko wystąpienia zespołu nadwrażliwości. W tym badaniu wystąpienie zespołu nadwrażliwości u osób stosujących allopurynol korelowało z dawką początkową ≥300mg, płcią żeńską oraz rozpoznaniem cukrzycy (ale nie stwierdzono zależności z przewlekłą chorobą nerek). Zarówno w przypadku febuksostatu, jak i allopurynolu częstość incydentów nietolerancji leku wyraźnie obniżała się po 2 miesiącach terapii.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.