REUMATOLOGIA
Toczeń rumieniowaty układowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Różnice w obrazie klinicznym TRU zależne od płci

Udostępnij:
W chwili rozpoznania u płci męskiej rzadziej obserwowano występowanie objawów zajęcia układu mięśniowo-szkieletowego, nadwrażliwość na światło słoneczne, owrzodzenia błon śluzowych jamy ustnej oraz objaw Raynauda.
Stosunek częstości występowania tocznia rumieniowatego układowego (TRU) w zależności do płci, wynosi około 8-9:1 odpowiednio kobiety w stosunku do mężczyzn. Mniejsza częstość występowania choroby przed okresem pokwitania i po okresie menopauzy wskazuje, iż jednym z elementów biorących udział w patogenezie choroby może być czynnik hormonalny, choć patogeneza choroby jest niewątpliwie złożona. Badacze angielscy dokonali analizy piśmiennictwa pod kątem wykazania ewentualnych różnic w obrazie klinicznym i rokowaniu u chorych kobiet i mężczyzn z TRU. Obiektywne trudności w analizie danych z badań obserwacyjnych obejmowały nie tylko różnice w konstrukcji badań i ujętych zmiennych poddanych ocenie, ale również fakt, iż pochodziły z różnych regionów geograficznych i obejmowały różne grupy etniczne. W chwili rozpoznania u płci męskiej rzadziej obserwowano występowanie objawów zajęcia układu mięśniowo-szkieletowego, nadwrażliwość na światło słoneczne, owrzodzenia błon śluzowych jamy ustnej oraz objaw Raynauda. Nie zaobserwowano różnic w aktywności choroby u obu płci. Nie wydaje się, aby wiek wystąpienia pierwszych objawów TRU istotnie różnił się u obu płci, a istniejące w literaturze doniesienia o nieznacznie późniejszym występowaniu objawów TRU u mężczyzn, mogą wynikać z odmienności warunkowanych etnicznie. Nie zaobserwowano ponadto różnic w śmiertelności związanej z chorobą u obu płci. Sprzeczne są dane dotyczące większej częstości występowania toczniowego zapalenia nerek wśród mężczyzn. Według niektórych danych u mężczyzn częściej obserwowano występowanie białkomoczu, patologicznego osadu moczu oraz wzrost stężenia kreatyniny w surowicy krwi. Nie wykazano jednak dominacji któregoś z typów zmian histopatologicznych u jednej z płci lub większej częstości zabiegów dializoterapii lub konieczności transplantacji nerek wśród mężczyzn.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.