REUMATOLOGIA
Inne układowe choroby tkanki łącznej
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Ryzyko nadciśnienia płucnego u chorych z MCTD – obserwacje badaczy norweskich

Udostępnij:
Nadciśnienie płucne (NP) jest poważnym powikłaniem, obarczonym wysokim ryzykiem śmiertelności. Wyniki badania obserwacyjnego opublikowanego przez badaczy norweskich wskazują, że częstość występowania NP w populacji chorych z mieszaną chorobą tkanki łącznej (MCTD) może być w rzeczywistości mniejsza niż dotychczas sądzono.
Nadciśnienie płucne (NP) jest poważnym powikłaniem, obarczonym wysokim ryzykiem śmiertelności. Wyniki badania obserwacyjnego opublikowanego przez badaczy norweskich wskazują, że częstość występowania NP w populacji chorych z mieszaną chorobą tkanki łącznej (MCTD) może być w rzeczywistości mniejsza niż dotychczas sądzono. Otrzymane wyniki odniesiono do danych uzyskanych na podstawie przeglądu baz Medline i Embase, które wskazywały na częstość NP w MCTD rzędu 19-24% (dane z lat 1983-2005). Dane te pochodziły z tylko 4 badań, w tym trzy z nich były badaniami jednoośrodkowymi i obejmowały stosunkową niewielką liczbę chorych (34-94 badanych). Rozbieżności w ocenie częstości występowania NP w przebiegu MCTD można częściowo powiązać z odmiennymi kryteriami doboru chorych do badania oraz różnicami w wykorzystaniu technik diagnostycznych.
Badacze norwescy oceniali częstość występowania NP u chorych na MCTD, gromadząc dane z kilkunastu ośrodków krajowych, w latach 2005-2008. Obserwacją trwającą do końca 2011 roku, objęto 147 pacjentów. Średni okres obserwacji wynosił 5,6 lat. Protokół badania przewidywał wykonanie rutynowych procedur diagnostycznych celem skriningu i ew. potwierdzenia rozpoznania NP: usg serca, HRCT, badania czynnościowe płuc, ocena wg klasyfikacji NYHA, test 6-minutowego marszu, badania krwi włączając oznaczanie peptydu natriuretycznego NT-proBNP oraz w przypadku PASP>40mmHg w badaniu echokardiograficznym – także cewnikowanie prawego serca. W chwili włączenia do badania NP potwierdzono u trzech chorych, a w toku obserwacji u 2 kolejnych (w sumie u 3,4% badanych). W trzech przypadkach NP związane było z chorobą śródmiąższową płuc (NP-ILD), w dwóch było to idipatyczne tętnicze nadciśnienie płucne. 3/5 omawianych chorych zmarło w przebiegu niewydolności prawej komory serca.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.