REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Skuteczność i bezpieczeństwo tocilizumabu w leczeniu RZS ze współistniejąca niewydolnością nerek

Udostępnij:
Upośledzenie funkcji nerek (definiowane jako GFR <60ml/min) występuje u około 15-25% chorych z RZS. Stosowanie metotrexatu (MTX) u pacjentów z zaburzeniami filtracji może nasilać działania niepożądane tego leku. Niekiedy konieczna jest redukcja MTX, co może być przyczyną gorszej kontroli choroby.
Aktualnie dostępne dane wskazują na większą skuteczność leków biologicznych w połączeniu z MTX w porównaniu z monoterapią. Jednakże, jak wynika z dotychczasowych badań klinicznych tacilizumab wykazuje podobną skuteczność zarówno w monoterapii jaki i w leczeniu skojarzonym z MTX.
Rejestr ACTRA-RI został stworzony w celu oceny bezpieczeństwa i skuteczności tocilizumabu u chorych z RZS i niewydolnością nerek. Grupę badaną stanowiło 102 chorych z RZS i niewydolnością nerek, grupę kontrolną 303 chorych z prawidłową funkcją nerek. Grupę chorych z niewydolnością nerek charakteryzował starszy wiek, dłuższy czas trwania choroby, niższe wartości hemoglobiny, częstsze współistnienie nadciśnienia tętniczego i cukrzycy.
W obu grupach u podobnego odsetka chorych (8%) przerwano stosowanie leku z powodu wystąpienia działań niepożądanych w ciągu pierwszych 24 tygodni od rozpoczęcia leczenia.
W celu oceny skuteczności każdą z badanych grupy dodatkowo podzielono na dwie podgrupy chorych jednocześnie przyjmujących lub nie MTX. W analizie statystycznej powstałych w ten sposób 4 grup nie obserwowano różnic skuteczności leczenia, w każdej z grup zaobserwowano wzrost poziomu hemoglobiny.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.