REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Szczepienia u pacjentów z RZS leczonych tocilizumabem

Udostępnij:
U chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) obserwuje się zwiększoną podatność na infekcje. Wynika to z zaburzeń immunologicznych związanych z chorobą oraz ze stosowania leków immunosupresyjnych. Dlatego u chorych z RZS zaleca się wykonywanie szczepień w pierwotnej profilaktyce zakażeń.
Tocilizumab (TCZ) jest ludzkim przeciwciałem monoklonalnym skierowanym przeciwko receptorom dla Il-6. Cytokina ta bierze udział w regulacji aktywacji limfocytów T oraz różnicowania limfocytów B. Tocilizumab może zatem zmniejszać odpowiedź immunologiczną na szczepienia.

W otwartym wieloośrodkowym randomizowanym badaniu klinicznym brało udział 91 pacjentów z rozpoznaniem RZS, u których stwierdzono brak skuteczności leczenia metotreksatem w monoterapii oraz nieskuteczność lub nietolerancję przynajmniej jednego inhibitora TNF. W procesie randomizacji chorzy byli przydzielani losowo do jednego z dwóch ramion (w stosunku 1:2): w pierwszym do 8 tygodnia stosowano wyłącznie MTX, a następnie MTX+TCZ, w drugim od początku TZC+MTX. W 3 tygodniu u wszystkich biorących udział w badaniu pobrano krew, a następnie wykonano iniekcje podając: 23-walentną polisacharydową szczepionkę przeciw pneumokokom (PPV23, Pneumovax) oraz tężcowy toksoid (TTV, Adsorbed).

W 8 tygodniu u 60% leczonych TCZ+MTX i u 70.8% leczonych MTX potwierdzono odpowiedź wobec przynajmniej 6 serotypów (z 12 możliwych zawartych w szczepionce PPV23). Odpowiedź na szczepienie przeciwko tężcowi wyniosła odpowiednio 42.0% i 39.1% w grupie z MTX oraz z MTX+TCZ. Dwóch z trzech chorych, którzy na początku badania nie mieli dostatecznej liczby przeciwciał chroniących przed zakażeniem tężcem, po otrzymaniu szczepienia uzyskali ochronny poziom przeciwciał.
W celu maksymalizacji odpowiedzi immunologicznej po szczepieniach PPV23 i TTV zaleca się wykonanie szczepień przed włączeniem TCZ, jednakże TCZ na początu terapii nie upośledza istotnie odpowiedzi humoralnej na szczepienia.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.