REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wpływ RZS u matek na rozwój płodu

Udostępnij:
Dotychczasowe doniesienia potwierdzają wpływ reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) na przebieg ciąży oraz rozwój płodu, co związane jest m.in. z porodami przedwczesnymi, czy niską masą urodzeniową. Badacze duńscy dokonali retrospektywnej analizy wpływu RZS na parametry biometryczne noworodków matek z ustalonym rozpoznaniem RZS, a także wpływu przedklinicznego okresu choroby na stan dziecka.
Ostatnie kryterium obejmowało kobiety, które urodziły dzieci przed wystąpieniem objawów i ustaleniem rozpoznania RZS. Zbadano ponadto potencjalny wpływ RZS u ojców dzieci. Po analizie krajowych rejestrów uzyskano dane o ponad 13,5 tysiąca noworodków urodzonych przez matki chore na RZS lub w okresie przedklinicznym, na przestrzeni lat 1977-2008. Nie wykazano istotnych różnic w długości ciała, obwodzie głowy, obwodzie brzucha w chwili urodzenia u dzieci eksponowanych na RZS, w porównaniu do noworodków matek zdrowych. Zaobserwowano nieco niższą masę urodzeniową (o średnio 87g) oraz niższą masę łożyska (o średnio 14g) u dzieci matek z RZS. Ciąże matek chorych na RZS, jak również matek będących w fazie przedklinicznej choroby obarczone były większym ryzykiem porodu przedwczesnego - odpowiednio OR 1,48 i OR 1,32. Nie stwierdzono wpływu schorzenia u ojca na rozwój płodu, czy ewentualne ryzyko porodu przedwczesnego. Naukowcy uwzględnili również, zmieniające się na przestrzeni analizowanego okresu czasu, trendy i możliwości farmakoterapii RZS (powszechne stosowanie metotrexatu, wprowadzenie leków biologicznych) - nie wykazano jednak istotnych różnic w grupach badanych wg podziału przed i po roku 2000. Przedstawione wyniki mogą wskazywać na fakt , iż dominujący wpływ na wzrost płodu lub ryzyko porodu przedwczesnego ma sama choroba, a w mniejszym stopniu czynniki genetyczne oraz stosowane leczenie farmakologiczne. Niejasny pozostaje wpływ na uzyskane wyniki, większej częstości przypadków samoistnych lub indukowanych aborcji wśród kobiet chorych na RZS w badanej populacji, co może częściowo tłumaczyć niewielkie różnice ocenianych parametrów w porównaniu do noworodków z ciąż nieeksponowanych na RZS.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.