REUMATOLOGIA
Toczeń rumieniowaty układowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Występowanie poważnych infekcji u chorych na SLE – narastający problem?

Udostępnij:
Poważne choroby infekcyjne są uważane za jedną z głównych przyczyn chorobowości i umieralności wśród pacjentów z toczniem rumieniowatym układowym. M. Tektonidou i wsp. zaprojektowali badanie mające na celu porównanie częstości hospitalizacji z powodu poważnych chorób infekcyjnych w tej grupie pacjentów z populacją ogólną w latach 1996-2011 oraz ocenę śmiertelności wewnątrzszpitalnej.
Retrospektywnym badaniem populacyjnym, przeprowadzonym na terenie Stanów Zjednoczonych objęto pacjentów widniejących w rejestrze Nationwide Inpatient Sample (NIS), który jest największym tego typu rejestrem w tym kraju.

W roku 1996 liczba hospitalizacji wśród pacjentów z SLE wyniosła 4382 przypadki z powodu zapalenia płuc, 2305 z powodu sepsy, 1422 z powodu infekcji skóry, 643 z powodu zakażeń układu moczowego, 370 z powodu zakażeń oportunistycznych i była istotnie wyższa niż w populacji ogólnej.

Względne ryzyko w porównaniu do populacji ogólnej korygowane względem wieku w roku 1996 oceniono na 5.7 (95% CI; 5.5–6.0) dla zapalenia płuc, dla sepsy 8.0 (95% CI 7.7–8.4), dla zakażeń układu moczowego 9.8 (95% CI 9.1–10.7), dla infekcji skóry 6.6 (95% CI 6.2–7.0) oraz 8.8 dla infekcji oportunistycznych (95% CI 7.9–8.9).

Z upływem czasu powyższe ryzyko zwiększało się i w roku 2011 było wyższe dla wszystkich 5 typów infekcji. W przypadku dwóch najczęstszych przyczyn: dla zapalenia płuc uległo podwojeniu, natomiast w przypadku sepsy wzrosło z wartości 8.0 na 12.0.

Ryzyko zgonu wewnątrzszpitalnego z przyczyn infekcyjnych było wyższe wśród pacjentów z SLE jedynie w przypadku infekcji oportunistycznych. Wśród chorych na zapalenie płuc i/lub sepsę wymagających wentylacji mechanicznej śmiertelność wewnątrzszpitalna również była wyższa u chorych na SLE.

Podsumowując, choroby infekcyjne stanowią częste wskazanie do hospitalizacji u chorych z SLE, przy czym problem wydaje się mieć charakter narastający. Przyczyny tego zjawiska nie są dokładnie wyjaśnione.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.