REUMATOLOGIA
Twardzina układowa
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zwiększone ryzyko nowotworu tarczycy u chorych na twardzinę układową

Udostępnij:
Najnowsze wyniki wskazują na zwiększone ryzyko wystąpienia raka brodawkowatego tarczycy u pacjentów z twardziną układową, szczególnie ze współistniejącym autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy. Związek pomiędzy wystąpieniem nowotworów tarczycy, a przewlekłym stanem zapalnym tego gruczołu, w populacji ogólnej, odnotowano już we wcześniejszych badaniach.
Zaobserwowano również częstsze występowanie autoimmunologicznej choroby tarczycy oraz niedoczynności tarczycy (wartości TSH>4mIU/l, niskie lub prawidłowe wartości FT3, FT4) w grupie chorych na twardzinę układową, w porównaniu do grupy kontrolnej, którą stanowiła dobrana pod względem płci i wieku populacja chorych z obszarów o prawidłowym zaopatrzeniu i z niedoborem jodu (n=1308). W grupie badanej i grupie kontrolnej, obserwowano odpowiednio 6 vs 2 przypadki nowotworu tarczycy. Wszyscy chorzy z twardziną układową i rakiem brodawkowatym mieli cechy autoimmunologicznego procesu zapalnego tarczycy, podczas gdy w populacji chorych na twardzinę bez procesu nowotworowego – 40%. Może to oznaczać, że autoimmunologiczny proces w obrębie tarczycy może być czynnikiem predysponującym do rozwoju rozrostowego nowotworowego. Prospektywne badanie obserwacyjne przeprowadzono na liczącej 327 chorych grupie pacjentów z twardziną układową. Oceny funkcji tarczycy dokonywano poprzez pomiar stężeń TSH, FT3, FT4, przeciwciał anty-TG i anty-TPO, oceny ultrasonograficznej gruczołu, a w wybranych przypadkach biopsji tarczycy.
Wcześniejsze doniesienia zwracały uwagę na zwiększone ryzyko nowotworów, szczególnie płuc i gruczołu piersiowego wśród chorych na twardzinę układową. Zwraca się również uwagę na większą częstość niedoczynności tarczycy wśród kobiet chorych na twardzinę układową, co wskazuje na konieczność okresowej kontroli funkcji tarczycy w tej populacji.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.