REUMATOLOGIA
Inne układowe choroby tkanki łącznej
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zwiększone ryzyko zawału mięśnia serca we wczesnym okresie DM i PM

Udostępnij:
Kolejne dane potwierdzają wcześniejsze doniesienia o zwiększonym ryzyku zawału mięśnia serca u chorych na miopatie zapalne - zapalenie wielomięśniowe (polymyositis, PM) i skórno-mięśniowe (dermatomyositis, DM).
Udział przewlekłego procesu zapalnego, jako jednego z czynników ryzyka sercowo-naczyniowego został dobrze udokumentowany dla takich układowych chorób tkanki łącznej jak reumatoidalne zapalenie stawów, czy toczeń rumieniowaty układowy.
Na łamach Rheumatology opublikowano wyniki retrospektywnego badania oceniającego ryzyko wystąpienia zawału mięśnia serca u chorych na miopatie zapalne. W przypadku DM/PM, ryzyko to było największe we wczesnym okresie choroby (rok od momentu ustalenia rozpoznania). W przypadku chorych na DM ryzyko zwiększone było 3–krotnie, a chorych na PM 4–krotnie, niezależnie od współistniejących klasycznych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego. Zaobserwowano również zwiększone ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu w tej populacji chorych, jednak z uwagi na zbyt małą liczbę chorych, nie uzyskano istotności statystycznej.
Wśród mechanizmów odpowiedzialnych za opisywane zjawisko wymieniany jest przewlekły proces zapalny mający wpływ na przyspieszony rozwój zmian miażdżycowych oraz zaburzenia procesu krzepnięcia z prokoagulacyjnym profilem działania. Zwraca się również uwagę na zmiany zapalne w obrębie mięśnia sercowego, podobne do tych obserwowanych w mięśniach szkieletowych.
Niewątpliwą siłą przedstawionego badania jest analiza bazy danych obejmującej dużą populację ponad 770 chorych. Wnioski z badania przekładające się na codzienna praktykę nakazują monitorowanie chorych na DM/PM pod kątem czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, z wprowadzaniem postępowania profilaktycznego w zakresie czynników podlegających modyfikacji.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.